Dwie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu powiatu łowickiego świętują dzisiaj, 8 października, 100-lecie istnienia. Jubilaci z OSP Łaguszew w gminie Kocierzew Południowy spotkali się w budynku szkoły, a a ci z Chąśna w wiejskiej kaplicy (dawny budynek straży).

W Łaguszewie mszę świętą za miejscową OSP odprawił proboszcz parafii w Boczkach Chełmońskich ks. Mariusz Szmajdziński. Czytania i kazanie nawiązywały do biblijnej symboliki ognia, innej w Starym i w Nowym Testamencie. – Wychodzicie naprzeciw tym żywiołom, wobec których każdy inny człowiek chowa się, ucieka – mówił w kazaniu do zgromadzonych strażaków. Strażakom z Łaguszewa towarzyszyły też inne poczty sztandarowe druhów z ościennych miejscowości – w sumie było 10 sztandarów.

W Chąśnie również rozpoczęto obchodu jubileuszu od mszy świętej – odprawiał ją proboszcz z par. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Łowiczu ks. Adam Domański. W przypadku tej jednostki 100-lecie było połączone z przekazaniem jednostce sztandaru. Został on zakupiony przez mieszkańców i druhów z jednostki, którzy zawiązali społeczny komitet. Dwoje jego przedstawicieli – Anna Żak i Marcin Dudkiewicz – pełnią honorowy zaszczyt rodziców chrzestnych przekazanego sztandaru.

O wręczanych podczas obu uroczystości odznaczeniach i o stuletnich historiach jednostek przeczytasz w czwartkowym Nowym Łowiczaninie.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.