11 listopada niemal w każdej miejscowości i gminie odbywają się uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości. W Chruślinie miały one wyjątkowy charakter, gdyż odbywały się pod Kopcem Kościuszki w 100. rocznicę jego usypania oraz wiązały się ze 105-leciem założenia miejscowej jednostki OSP.

O godz. 10 poczty sztandarowe druhów z Chruślina i okolicznych jednostek, a także proboszcz miejscowej parafii Hubert Wiśniewski i przedstawiciele władz gminy, spotkali się pod Kopcem Kościuszki. Według opracowania honorowego członka OSP Chruślin Tadeusza Jaśniewskiego (nie mógł być obecny na uroczystości) to miejsce straceń powstańców kościuszkowskich z 1794 roku. 

Wiosną 1917 roku (w setną rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki) kopiec został usypany przez miejscowych strażaków. Odbyła się wtedy patriotyczna uroczystość, z której zachował się obraz przedstawiający Tadeusza Kościuszkę. Trafił do miejscowej strażnicy, a dzisiaj został wystawiony w kościele, gdzie po przemarszu były kontynuowane uroczystości. 

1 komentarz

  1. Nieobiektywny przekaz. A gdzie Ks. Proboszcz, nie było go? Lewacka gazeta. Bojkot NŁ ! Nie kupuję Nowego Łowiczanina !!!!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.