Nie musimy wcale udawać się do biura architektonicznego, aby zamówić w nim projekt wymarzonego domu. Teraz kupimy go także przez internet – gotowe projekty domów to wielu przypadkach świetny wybór. Kiedy sprawdzą się najlepiej?

Gotowe jednorodzinne projekty domów dom.pl mają wiele zalet, które dotyczą nie tylko ich kosztów. Dzisiaj w sprzedaży znajdziemy wiele tego rodzaju ofert – głównie w internecie, ale wybrane biura sprzedające gotowe projekty domów mają też swoje salony sprzedażowe, gdzie możemy skonsultować się ze specjalistami i uzyskać pomoc w doborze optymalnych dla nas planów.

Warto jednak wskazać, że gotowy projekt domu nie zawsze będzie idealnym rozwiązaniem. Są sytuacje, gdy będziemy musieli dopłacić do jego adaptacji tak dużo, że cena będzie podobna, a nawet wyższa od ceny projektu przygotowanego przez architekta. Warto więc wiedzieć, kiedy projekty gotowe sprawdzą się najlepiej!

1. Gdy nasza działka jest typowa

Gotowe projekty domów jednorodzinnych sprawdzają się najlepiej wtedy, gdy mamy do czynienia działką dość typową, która ma prosty kształt, jest dość duża, nie jest pochyła, ma wjazd od strony północnej.

Musimy pamiętać o tym, że projekty domów sprzedawane jako gotowe są projektowane na działkę idealną, czyli równą, o symetrycznym kształcie. W przeciwnym przypadku dobranie projektu gotowego spełniającego nasze wymagania i pasującego na konkretną parcelę może być dość dużym problemem. Oczywiście, możemy wprowadzić wtedy określone zmiany na etapie adaptacji, ale mogą być one dość kosztowne.

2. Gdy nie mamy nietypowych wymogów

Jeśli nie marzy nam się dom o jakimś oryginalnym kształcie czy też rozwiązaniach, które są w Polsce rzadko spotykane, także możemy postawić na gotowe projekty domów. Wbrew pozorom, do dyspozycji mamy naprawdę wiele ciekawych projektów w stylu nowoczesnym i tradycyjnym – każdy może znaleźć dla siebie coś interesującego!

Gdy jednak nie potrafimy znaleźć wśród projektów gotowych takiego, który będzie odpowiadał naszym wymaganiom, będziemy musieli zastanowić się nad wizytą w biurze architektonicznym i zamówieniem projektu indywidualnego.

3. Gdy zależy nam na czasie

Dużą zaletą gotowych projektów domów jednorodzinnych jest czas – nie musimy czekać, aż projekt zostanie wykonany przez architekta, co zwykle trwa parę miesięcy. Kupujemy dokumentację od ręki – paczka jest zwykle u klienta w ciągu paru dni. Następnie możemy od razu przekazać projekt do architekta adaptującego.

Zatem jeśli liczy się czas, na przykład chcemy rozpocząć budowę jeszcze przed zimą, warto zwrócić uwagę na gotowe projekty domów – z nimi można przeprowadzić się do wymarzonego gniazdka nawet parę miesięcy szybciej.

4. Gdy projekt pasuje do prawa lokalnego

Przy doborze odpowiedniego projektu domu warto też pamiętać o tym, że powinien pasować on do wymogów prawa lokalnego – Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego albo ewentualnie Warunków Zabudowy, gdy plan nie został przygotowany przez gminę.

Jeśli jakoś gotowy projekt domu odpowiada nam pod względem funkcjonalnym i estetycznym, a także wpisuje się w lokalne wymogi prawa, wówczas także warto pomyśleć o jego zakupieniu.

Komentowanie nie jest możliwe.