Dzisiaj, 29 czerwca, kiedy Kościół przeżywa uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, nosząca ich wezwanie parafia w Sobocie świętuje nie tylko odpust, ale i 500-lecie budowy świątyni.

Uroczystość rozpoczęła się od koncertu w wykonaniu „Blichowiaków”. Następnie dzieci z miejscowej szkoły przypomniały historię powstania parafii. Krótki wykład na temat kościoła i jego fundatorów wygłosiła Agnieszka Walczak, mieszkanka Soboty i przewodniczka PTTK.

Grecko-renesansowy kościół pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła został zbudowany w 1518 roku, a jego fundatorem był Tomasz Sobocki, kasztelan łęczycki.

Agnieszka Walczak powiedziała nam, że chociaż dokładny termin ukończenia budowy kościoła nie jest znana, to z dużym prawdopodobieństwem należy przypuszczać, że powstał właśnie na uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Sumę odpustową odprawił biskup Józef Zawitkowski. W trakcie jej trwania poświęcona została tablica upamiętniającą 500-lecie budowy świątyni.

Z okazji jubileuszu wydana została publikacja pt. „Zarys dziejów parafii Sobota. Jubileusz 500-lecia kościoła pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła” autorstwa Agnieszki Walczak.

 

15 komentarzy

 1. Joziek,kanciarzu-czemu tak traktujesz zblakane owieczki?Ogarnij sie bo cie ojciec dyrektor(tyn z Torunia)odsunie od koryta!

 2. Ten pan z duzym brzuchem zawsze byl lasy na pinindze,dobrze go Rydzyk wyszkolil!Owieczki same ponorowily “pasterzy” do kasiory!Pogonic go intruza jak przyjedzie nastepnym razem!

 3. Klery to zlodzieje oszusci zboczency i pedofile.Dawajta im wincy mamony to wam zalatwia miejsce na tronie w niebie!!!

 4. A PO UROCZYSTOŚCI GDZIE BYŁ OBIAD?.W LEŚNICZÓWCE U F……….ÓW????.

 5. Irytuje mnie określenie “warszawka” Nie przys toi – nikomu!!!

 6. Ja chodzę do kościoła ,ale jak biskup Józef ma przyjechać to mnie kręci w żołądku,on wiernych ma za nic liczą sie tylko papierkowe.Dziwnie się ogromnie ,ze ludzie walą mu do sakiewki,powinni wrzucać do sakiewki Miedziaki.

 7. Wacław

  I dla tego nie chodzę do kościoła
  Nie słucham faryzeuszów
  i jest mi z tym dobrze
  Bóg jest wszędzie u mnie w domu też

 8. Jestesmy drugim sortem dla Biskupa Zawitkowskiego. Cóż począć.

 9. Siedząc w kościele na uroczystości zastanawiałam się… Czy Biskup modli się bardziej za nas wszystkich, za naszą parafię czy modli się bardziej za Sejm i za władzę, żeby się nie zmieniła. Brak słów pomijając Biskupa zaczepki i komentarze co do dzieci czy do fotografa, ale cała msza była odprawiana bez składu i gubiono wątki. Szkoda. Szkoda, że w taki sposób zapamiętałam tę uroczystość. Prosimy Proboszcza aby inny Biskup odwiedzał Sobotę dlatego że Biskup Zawitkowski widocznie ma jakiś problem 🙁

 10. To co przedstawił Biskup było nie do przyjęcia… w każdą niedzielę mówi się o tym że młodzi ludzie nie przychodzą do kościoła, ale jak mają przychodzić jak mają okazję usłyszeć od bp Zawitkowskiego krytykę co do śpiewania… jak można powiedzieć do dzieci “fałszowałyście”. To przykład jaki bp Zawitkowski zachował się w Sobocie ale też wcześniej w Kutnie na Dybowie wypraszał matkę z kościoła dlatego, że jej dziecko zaczęło płakać, a on nie mógł się skupić “Matko! Wyprowadź to dziecko!”. Prosimy, aby taki człowiek nie pojawiał się na tak ważnych uroczystościach.
  GOŚĆ.

 11. Szkoda tylko, że zamiast powiedzieć dobre słowo do dzieciaków, które zrobiły co mogły, w taki sposób komentuje się ich występ … Dla mnie nie do przyjęcia.

 12. Całkowita racja. Śpiewały pięknie.

 13. A dzieci ze szkoły śpiewały bardzo ładnie i wcale nie fałszowały, tak jak to skomentował jeden z gości …

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.