Na wczorajszej sesji Rady Miejskiej w Łowiczu, 30 marca, burmistrz Krzysztof Kaliński ogłosił, że miasto wyraziło chęć przystąpienia do programu, dzięki któremu w 12 lokalizacjach w Łowiczu mają szansę zostać ustawione stojaki z rowerami miejskimi – po 8 przy każdym.

Wstępnie ustalono, że stanęłyby one: przy dworcu głównym PKP, na Starym Rynku, na Nowym Rynku, przy dworcu PKP na Przedmieściu, na Korabce: przy ul. Grunwaldzkiej i przy ZUK-u, przy Tesco, w pobliżu targowiska i kościoła przy ul. Jana Pawła II, przy ul. Sadowej na Górkach i przy Kaliskiej 5. 

Jeszcze wczoraj na sesji mówiono, że będzie to 10 stojaków z rowerami, zaś już dzisiaj burmistrz powiedział nam, że ich ilość została zwiększona do 12. Każdy taki stojak będzie zawierał 8 rowerów – łącznie w mieście będzie ich 96. Sposób funkcjonowania roweru miejskiego w Łowiczu ma być podobny do tego, który jest w Łodzi. Wiadomo na pewno, że pierwsze 20 minut jazdy rowerem ma być bezpłatne. Biorąc pod uwagę wielkość naszego miasta, niektórym może to wystarczyć, by dojechać ze swojego osiedla na targowisko lub na dworzec. To, jakie stawki będą obowiązywać po tym okresie, będzie jeszcze przedmiotem ustaleń. 

Program ma zacząć obowiązywać od 2018 roku, wtedy też pojawią się rowery. Jego ciągłość ustalono na 6 lat. Beneficjentem programu jest Łódzka Kolej Aglomeracyjna i Urząd Marszałkowski w Łodzi, zaś miasto jest w nim partnerem. Wkład własny łowickiego samorządu w udział w projekcie wyniesie około 190 tys. zł, zaś UM w Łodzi dofinansuje go kwotą ponad 1 mln. zł. 

Jak dowiedzieliśmy się od pracowników ŁKA, trwają intensywne rozmowy nad realizacją projektu, w którym chęć uczestnictwa zgłosiło już około 15 samorządów. 

Więcej o tym ciekawym rozwiązaniu przeczytasz w kolejnym wydaniu Nowego Łowiczanina – w czwartek 6 kwietnia.

7 komentarzy

 1. Czytelnik

  Słuchałem transmisji z sesji i na Przedmieściu stojak ma być zlokalizowany na placu zabaw przy Włókienniczej bo w pobliżu stacji PKP nie ma terenów należących do miasta.

 2. Ścieżki rowerowe to słuszny pretekst do dalszych inwestycji w mieście bo jak 96 koni ruszy z galopa do 12 stajni to kopyta połamią i burmistrz z radnymi będzie rżeć z płaczu ,że dróg dojazdowych nie pobudowali.A propos, a kto te konie będzie doglądał i podkówał.

 3. Poprosimy najpierw o sieć ścieżek rowerowych, które będą łączyć się ze sobą, a nie w kilku dzielnicach po kawałku. Chętnie wtedy będziemy podróżować, na razie to strach przemieszczać się.

 4. A Burmistrz to rowerem będzie jeżdził ?

 5. Niektórym to tylko łodpust i karuzela we łbie

 6. Ja wybiorę 🙂
  Jak to trudno społeczeństwu dogodzić … nie robić nic to źle …. zrobić coś to jeszcze gorzej …
  Ludzie opanujcie się…
  Pomysł bardzo dobry, który może przyciągnąć wielu turystów. Tylko czy nasze ŁOWICKIE społeczeństwo będzie potrafiło to docenić ?

 7. Panie Burmistrz a nie lepiej dać każdemu mieszkańcowi po rowerze? W ramach kiełbachy wyborczej? Ale i tak Pana nikt już nie wybierze bo Trzoska będzie kandydował

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.