Wyjątkowa wystawa zabytków okresu baroku – również nie prezentowanych dotąd publicznie – została 15 czerwca uroczyście otwarta w Muzeum w Łowiczu. W trzech salach wystaw czasowych eksponowane są obrazy, rzeźby, złotnictwo i tkaniny artystyczne, pochodzące ze zbiorów katedry (ze skarbca i Muzeum Diecezjalnego), rezydencji biskupa łowickiego oraz kościołów diecezji łowickiej

 

Pomysłodawcą stworzenia wystawy był ks. Stanisław Majkut – kustosz skarbca katedralnego, który podczas inauguracji mówił, że to pierwsza tego typu wystawa od 25 lat i warto ją obejrzeć dla wyjątkowych doznań. Dziękował biskupowi ordynariuszowi Andrzejowi Dziubie za zaakceptowanie pomysłu. Słowa podziękowania usłyszała też muzeum Marzeny Kozaneckiej-Zwierz za współorganizację wystawy oraz do biskup seniora Józef Zawitkowski, który jeszcze jako proboszcz łowickiej kolegiaty dbał o to, co w łowickim kościele najcenniejsze.

Kuratorem wystawy jest historyk sztuki Karolina Stanilewicz, która przybyłych na inaugurację wystawy oprowadziła po niej, co było dodatkową atrakcją. 

Sala zajmuje 3 sale na parterze, w których zgromadzono odrębnie: zabytki I połowy XVII wieku, II połowy XVII wieku i I połowy XVIII wieku. Wystawę można będzie oglądać przez całe wakacje, aż do 9 września.  

 

 

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.