Od kilku tygodni przy ul. Dworcowej w Łowiczu kutnowska firma Trakt prowadzi budowę parkingu dla blisko 180 pojazdów. Teren, gdzie on powstaje, wcześniej był zabudowany, okazało się, że pod posadzką, jednego z nieistniejących budynków znajdował się ciekawy przedmiot.

RKM znaleziony na ul. Dworcowej. fot. tb

Robotnicy w czasie prac znaleźli przedmiot kształtem przypominający karabin maszynowy. Miejscy urzędnicy zabezpieczyli znalezisko i trafiło ono do gabinetu burmistrza Krzysztofa Kalińskiego, który powiedział nam, że broń trafi do konserwacji. Widać, ze broń jest zniszczona – przeleżała długo w ziemi. Nie zachowały się żadne jej drewniane elementy – kolba.

Prezes Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty, Piotr Marciniak, z którym skonsultowaliśmy się w sprawie karabinu, bardzo szybko rozpoznał w nim ręczny karabin maszynowy Diegtiariowa.

W czasie II wojny światowej był on na wyposażeniu Armii Radzieckiej, ale także Ludowego Wojska Polskiego, po wojnie oprócz wojska posługiwali się nim m.in. funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa.

Na zdjęciu brakuje nóżek oraz okrągłego magazynka, który był montowany od góry.

Jak powiedział nam Piotr Marciniak, ze znaleziskiem może wiązać się ciekawa historia. – Ktoś zdobył ją już po wkroczeniu na nasz teren wojsk radzieckich – nie wydaje mi się, aby było to możliwe wcześniej. Możliwe, że byli to członkowie Armii Krajowej, którzy ukryli ją, możliwe, że także nie bez powodu w sąsiedztwie dworca kolejowego. Ale to są tylko domysły.

Możliwe też, że ktoś kto mieszkał w tym nieistniejącym domu znalazł ją gdzieś w sąsiedztwie dworca, porzuconą przez dezertera z LWP. Żołnierze wcieleni do tej formacji po 45 roku często uciekali z bronią, gdy przekonali się o panujących w tej formacji realiach – powiedział nam.

Więcej w najbliższym wydaniu Nowego Łowiczanina.

1 komentarz

  1. Gun_nater

    Karabin maszynowy DT w wersji czołgowej nie miał elementów drewnianych (kolba). Jedynie chwyt był niewielkim kawałkiem drewna. Z fotki wynika że to właśnie taki KM montowany z radzieckich czołgach, transporterach i działach samobieżnych

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.