Wójt gminy Łowicz Andrzej Barylski pozytywnie ocenia przebieg wczorajszych (12 lipca) rozmów z przedstawicielami spółek kolejowych na temat utrzymania przejazdów w Zielkowicach.

Przypomnijmy, że dzień wcześniej Rada Gminy Łowicz w 13-osobowym składzie podjęła na nadzwyczajnej sesji uchwałę dla ratowania przejazdów w tej miejscowości. Zakłada ona zaliczenie do kategorii dróg gminnych odcinków drogowych, w których znajdują się przejazdy kolejowe, ponieważ tylko wtedy jest możliwe zachowanie przejazdów kat. „A” i „D” w obecnej postaci (bez degradacji do niższej kat. „F” – stale zamknięte, otwierane tylko w razie potrzeby).

Uchwała była dla wójta Andrzej Barylskiego podstawą do prowadzenia rozmów z przedstawicielami kolei. Zaowocowały one zapewnieniem, że dwa główne przejazdy kolejowe kat. „A” w Zielkowicach (na liniach kolejowych nr 3 Warszawa Zachodnia – Kunowice i 11 Skierniewice – Łowicz) na pewno zostaną utrzymane, a sprawa ich możliwej likwidacji zostaje definitywnie zakończona.

W kwestii dwóch pozostałych przejazdów kolejowych kat. „D” na nasypie kolejowym od strony Zielkowic I (Zielkowice Góry) w liniach kolejowych nr 15 i 533 konieczne będzie urządzenie tam drogi, ponieważ na chwilę obecną prawnie ona nie istnieje. W tym celu gmina musi dokonać wykupu gruntu.

Wójt jest przekonany, że dzięki tym działaniom uda się zachować wszystkie przejazdy kolejowe w Zielkowicach.

Mieszkańcy, na razie powściągliwie, cieszą się z pozytywnego finału sprawy.

Radni podjęli uchwałę dla ratowania przejazdów kolejowych w Zielkowicach

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.