Za nami wydarzenia drugiego dnia Festiwalu KOLEJ NA KOBIETY w Głownie. To był wieczór ciekawych spotkań, zorganizowanych w przestrzeni dworca kolejowego. 

Najpierw uczestniczki festiwalu, a także uczestnicy (bo pojawili się również panowie) mieli okazję spotkać się z pisarką Moniką Sawicką, autorką prozy obyczajowo-psychologicznej, ukazującej kobiety zmagające się z różnymi życiowymi wyzwaniami na drodze do lepszego zrozumienia samych siebie i szczęścia. Podczas spotkania w Głownie, współorganizowanego przez MBP, autorka  m.in. “Kruchości porcelany” opowiadała o miłości i jej poszczególnych etapach, począwszy od odurzenia fenyloetyloaminą i jego skutków, po uczucie dojrzałe. Podpowiadała, jak radzić sobie z różnicami między płciami, by się porozumieć, a nie pozabijać. Mówiła zabawnie, z lekkością, nie stroniąc wszakże od tematów trudnych i własnych doświadczeń dzieciństwa w dysfunkcyjnej rodzinie oraz swojej drogi do zrozumienia siebie i pisarstwa. 

Drugim gościem wieczoru była psycholog Izabela Kobierecka, znana już uczestniczkom ubiegłorocznego festiwalu. Tym razem mówiła o tym “Co kryje się w naszych głowach, czyli kobiece myśli full of zasadzkas”. W prezentacji, wzbogaconej ilustracjami córki Hani, zapoznała uczestników spotkania z armią potworów – gremlinów wewnętrznego krytyka, którego każdy ma w głowie. Warto nauczyć się, jak powstrzymywać jego wpływ na nasze decyzje i aktywności. 

Następnie para psycholożek i dilerek szczęścia (happy dealer) – Agnieszka Ptasińska i Marta Rolnik – mówiła o tym, że szczęście się opłaca i przytaczała przykłady prostych technik, sprzyjających zwiększaniu poczucia satysfakcji w życiu. Mowa była o redukowaniu poziomu stresu poprzez stosowanie 3S, czyli zapewnienie sobie odpowiedniej ilości Snu, uprawianie Sportu i… to trzecie S, co do którego wszyscy domyślamy się, że chodzi o zaspokajanie potrzeby bliskości 🙂

Gwiazdą wieczoru była blogerka Ola Radomska (autorka bloga “Mam wątpliwość), która ze swadą, dowcipnie, a zarazem mądrze mówiła o macierzyństwie. Bazując na swoich doświadczeniach bycia mamą niespełna pięciolatki, opowiadała o rzeczach nieoczywistych: przerażeniu, jakiego doświadczyła kiedy mając lat 22 zaszła w ciążę, o dojrzewaniu do świadomości tej ciąży i do miłości do dziecka, o stawaniu się matką, a równocześnie pozostawaniu Radomską. Mówiła jak zaczęła w pełni przeżywać radość spędzania czasu z córką, choćby miały to być dwie godziny wspólnego gapienia się na  mrówki. Przekonywała panie, że macierzyństwo każdej jest doświadczeniem tak indywidualnym, że nie da się go w porosty sposób zrównać z doświadczeniami innych kobiet, nierzadko chętnie sypiących rozmaitymi radami czy teoriami, które w ich przypadku się sprawdziły, a w naszym wcale nie muszą.

Organizatorami Festiwalu KOLEJ NA KOBIETY są Gmina Miasta Głowno i Pracownia M13 Michała Kmiecia. Patronem festiwalu jest burmistrz Głowna. 

Jutro, w sobotę, trzeciego dnia festiwalu, o godz. 18.00 w holu Szkoły Podstawowej nr 2 ruszy Fashion Express, czyli pokaz mody. Gościem specjalnym wieczoru będzie Ewa Szabatin.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.  

 

 

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.