Za nami wydarzenia drugiego dnia Festiwalu KOLEJ NA KOBIETY w Głownie. To był wieczór ciekawych spotkań, zorganizowanych w przestrzeni dworca kolejowego. 

Najpierw uczestniczki festiwalu, a także uczestnicy (bo pojawili się również panowie) mieli okazję spotkać się z pisarką Moniką Sawicką, autorką prozy obyczajowo-psychologicznej, ukazującej kobiety zmagające się z różnymi życiowymi wyzwaniami na drodze do lepszego zrozumienia samych siebie i szczęścia. Podczas spotkania w Głownie, współorganizowanego przez MBP, autorka  m.in. “Kruchości porcelany” opowiadała o miłości i jej poszczególnych etapach, począwszy od odurzenia fenyloetyloaminą i jego skutków, po uczucie dojrzałe. Podpowiadała, jak radzić sobie z różnicami między płciami, by się porozumieć, a nie pozabijać. Mówiła zabawnie, z lekkością, nie stroniąc wszakże od tematów trudnych i własnych doświadczeń dzieciństwa w dysfunkcyjnej rodzinie oraz swojej drogi do zrozumienia siebie i pisarstwa. 

Drugim gościem wieczoru była psycholog Izabela Kobierecka, znana już uczestniczkom ubiegłorocznego festiwalu. Tym razem mówiła o tym “Co kryje się w naszych głowach, czyli kobiece myśli full of zasadzkas”. W prezentacji, wzbogaconej ilustracjami córki Hani, zapoznała uczestników spotkania z armią potworów – gremlinów wewnętrznego krytyka, którego każdy ma w głowie. Warto nauczyć się, jak powstrzymywać jego wpływ na nasze decyzje i aktywności. 

Następnie para psycholożek i dilerek szczęścia (happy dealer) – Agnieszka Ptasińska i Marta Rolnik – mówiła o tym, że szczęście się opłaca i przytaczała przykłady prostych technik, sprzyjających zwiększaniu poczucia satysfakcji w życiu. Mowa była o redukowaniu poziomu stresu poprzez stosowanie 3S, czyli zapewnienie sobie odpowiedniej ilości Snu, uprawianie Sportu i… to trzecie S, co do którego wszyscy domyślamy się, że chodzi o zaspokajanie potrzeby bliskości 🙂

Gwiazdą wieczoru była blogerka Ola Radomska (autorka bloga “Mam wątpliwość), która ze swadą, dowcipnie, a zarazem mądrze mówiła o macierzyństwie. Bazując na swoich doświadczeniach bycia mamą niespełna pięciolatki, opowiadała o rzeczach nieoczywistych: przerażeniu, jakiego doświadczyła kiedy mając lat 22 zaszła w ciążę, o dojrzewaniu do świadomości tej ciąży i do miłości do dziecka, o stawaniu się matką, a równocześnie pozostawaniu Radomską. Mówiła jak zaczęła w pełni przeżywać radość spędzania czasu z córką, choćby miały to być dwie godziny wspólnego gapienia się na  mrówki. Przekonywała panie, że macierzyństwo każdej jest doświadczeniem tak indywidualnym, że nie da się go w porosty sposób zrównać z doświadczeniami innych kobiet, nierzadko chętnie sypiących rozmaitymi radami czy teoriami, które w ich przypadku się sprawdziły, a w naszym wcale nie muszą.

Organizatorami Festiwalu KOLEJ NA KOBIETY są Gmina Miasta Głowno i Pracownia M13 Michała Kmiecia. Patronem festiwalu jest burmistrz Głowna. 

Jutro, w sobotę, trzeciego dnia festiwalu, o godz. 18.00 w holu Szkoły Podstawowej nr 2 ruszy Fashion Express, czyli pokaz mody. Gościem specjalnym wieczoru będzie Ewa Szabatin.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.  

 

 

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *