Jak co roku Szkoła Podstawowa w Błędowie (gmina Chąśno) obchodzi Dzień Ludowy, w którym młodzież przypomina o bogatych tradycjach i kulturze wsi łowickiej.

fot.Tomasz Matusiak
fot.Tomasz Matusiak

Wielu uczniów wszystkich klas przywdziało dzisiaj, 6 czerwca, tradycyjne „pasiaki”. Podczas bogatego programu artystycznego można było podziwiać m.in. inscenizację tradycyjnych obrzędów weselnych, pokazy tańca i mody księżackiej, a także pieśni i wiersze o tematyce regionalnej. Niektórzy z występujących uczniów są członkami Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Boczki Chełmońskie.

Jedną z ozdób sali gimnastycznej była wystawa prac ze szkolnego konkursu na dzieło sztuki użytkowej z elementami ludowymi. Dzieci z młodszych klas przygotowały malowane obrazki takich ozdób, natomiast starsi uczniowie zaprezentowali już konkretne przedmioty, np. kolczyki, filiżankę, krzesło, koszulki czy torebki.

Zarówno przed, jak i po części artystycznej, klasy IV – VI mogły też brać udział w warsztatach rękodzieła ludowego, prowadzonych na terenie szkoły przez twórczynie: Agnieszkę Zabost, Renatę Zabost i Wandę Teleman.

Szerszą relację z wydarzenia przedstawimy w NŁ za tydzień w czwartek.


Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.