Miliony użytkowników przekonały się, że reformę e-administracji można uznać za sukces. Obecnie swój własny, indywidualny PIT możemy wypełnić wygodnie na własnym komputerze, a następnie bezpiecznie przesłać do odpowiedniego organu podatkowego. Od kilku lat systematycznie zwiększa się więc lista osób korzystających z możliwości na miarę XXI wieku. Co roku, zwiększa się też liczba podatników zainteresowanych tym rozwiązaniem. Nowi użytkownicy mają jednak wiele pytań. Jedną z często pojawiających się wątpliwości, jest pytanie: czym są e-deklaracje i czym różnią się od PIT przez Internet?

E-deklaracje czym są i jak powstały

E-deklaracja, jak sama jej nazwa wskazuje, jest po prostu deklaracją w wersji elektronicznej. Powstały one jako odpowiedź na postęp technologiczny i coraz szersze zastosowanie komputerów w codziennej pracy, praktycznie każdego podatnika. Zbudowane na bazie tradycyjnych (papierowych) formularzy podatkowych, pozwalają rozliczyć roczny podatek. Robi się to za pomocą specjalnych aplikacji publicznych – zapewnianych przez Ministerstwo Finansów lub komercyjnych – tworzonych z myślą o podatnikach przez profesjonalne firmy. E-deklaracja w całości zastępuje tradycyjny PIT, w tym sensie, że jej prawidłowe wysłanie wystarczy do spełnienia obowiązku podatkowego. Nie trzeba więc dodatkowo wysyłać żadnych innych dokumentów, ani potwierdzeń w formie tradycyjnej. Podatnik w przypadku prawidłowego przesłania e-deklaracji otrzymuje tak zwane Urzędowe Poświadczenie Odbioru – jest to dokument generowany elektronicznie, stanowiący dowód wypełnienia obowiązku równoważny do potwierdzenia nadania listu poleconego.

PIT przez Internet

Określenie PIT przez Internet jest tak naprawdę skrótem, czy też wyrażeniem uproszczonym – nie jest za to żadną definicją prawną czy legalną. Wiele osób potocznie mówi, że „wysyła PIT przez Internet”. W tym miejscu, szczególnie dla osób dopiero rozpoczynających pracę na wersjach elektronicznych formularzy podatkowych, warto zwrócić uwagę, że jedyną prawidłową i wiążącą formą złożenia PIT przez Internet są e-deklaracje (albo e-pity). Należy zatem zawsze pamiętać aby aktualny, prawidłowy formularz wypełnić za pomocą specjalnej aplikacji lub programu i przesłać przez odpowiednią bramkę do organu podatkowego. Nieprawidłowym jest więc ściągnięcie druku formularza z Internetu i przesłanie go (nawet wypełnionego w formacie PDF) jako załącznik do wiadomości e-mail. Nie jest to bowiem wiążąca forma e-deklaracji, która umożliwiałaby po pierwsze prawidłową weryfikację użytkownika, po drugie – otrzymanie Urzędowego Poświadczenia Odbioru. W zakresie wyboru czy korzystać z aplikacji publicznych czy komercyjnych, użytkownik ma na dobrą sprawę pełną dowolność. Powinien on w tym zakresie kierować się swoimi potrzebami, opcjami, które proponują różni producenci oprogramowania oraz zachować rozsądek w wyborze.

Podsumowanie i skrót

Podsumowując, można więc w uproszczeniu stwierdzić, że potocznie określany PIT przez Internet, to e-deklaracja (e-pity). Szukając jednak pomocy w Internecie, warto jednak zawsze zweryfikować źródło pochodzenia aplikacji, na której mamy zamiar pracować. Za nie przesłanie PIT lub jego błędy odpowiada przecież sam podatnik, a nie dostawca danego oprogramowania. Konsekwencje za niedopełnienie obowiązków wobec organów podatkowych zostały natomiast obwarowane sankcjami karnoskarbowymi.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.