Ładowanie wydarzenia

« All wydarzenia

  • Zakończone

Historia przedwojennego łowickiego sportu – wernisaż wystawy w Muzeum w Łowiczu

24 czerwca 2017 o 17:00

HISTORIA SPORTU

Stowarzyszenie Historyczne im. 10 Pułku Piechoty
Muzeum w Łowiczu
Archiwum Państwowe w Warszawie Oddział w Łowiczu

zapraszają na wernisaż wystawy:

„Historia przedwojennego łowickiego sportu”

24 czerwca 2017 r. (sobota) godz. 17.00
Muzeum w Łowiczu, Stary Rynek 5/7

Ekspozycja jest pierwszą próbą ukazania bogatych tradycji łowickiego sportu. Aktywność fizyczna była dla Łowiczan niezwykle ważna. Sport dawał dużo satysfakcji młodym ludziom, lecz pomagał także utrzymać tężyznę fizyczną potrzebną w okresie zaborów do walki o niepodległość Rzeczypospolitej. W Dwudziestoleciu międzywojennym podtrzymywanie tężyzny fizycznej było elementem wychowania obywatelskiego i popularną formą rozrywki. Co ważne, uprawianie sportu łączyło naszych mieszkańców bez względu na pochodzenie społeczne, wyznanie i poglądy polityczne.

Na wystawie zaprezentowane zostaną unikalne fotografie, dokumenty, elementy strojów sportowych prezentujące różnorodność dyscyplin sportowych, uprawianych przez mieszkańców Łowicza od początku XX w. Przeniesiemy się w świat łowickiej piłki nożnej i innych sportów zespołowych, dyscyplin uprawianych przez żołnierzy 10 Pułku Piechoty, stowarzyszeń gimnastycznych – „Sokoła” i żydowskiej „Bar Kochby” oraz uczniów Gimnazjum Męskiego im. J. Poniatowskiego w Łowiczu.

Wystawa dedykowana jest postaci plutonowego Zdzisława „Lelona” Lelonkiewicza (1907 – 1968) żołnierza 10 pp, a także wieloletniego nauczyciela wychowania fizycznego w łowickich szkołach.
Wystawa będzie czynna do 3 września 2017 r.

Szczegóły

Data:
24 czerwca 2017
Czas:
17:00
Kategoria Wydarzenie:
Tagi Wydarzenie
,

Miejsce

Muzeum w Łowiczu
Stary Rynek 5/7
Łowicz, woj. łódzkie 99-400 Polska
+ Google Map
Telefon:
46 837 39 28 wew. 36.
Strona internetowa:
www.muzeumlowicz.pl