Pracodawcy, którzy 18 maja przybyli na I Forum Zawodowe zorganizowane przez dyrektora ZS w Żychlinie Tomasza Rapsiewicza, podkreślali, że potrzebują do pracy osób wykwalifikowanych w konkretnych zawodach, którzy potrafią czytać rysunek techniczny.

Podczas żychlińskiego forum zawodowego był czas, by osobiście porozmawiać z pracodawcami. fot. Dorota Grąbczewska

Największe zapotrzebowanie jest na spawaczy, ślusarzy, tokarzy, operatorów maszyn CNC, monterów, mechaników oraz technologów, inżynierów, konstruktorów i mechaników. Oni mogą liczyć na pracę od zaraz.

W I Żychlińskim Forum Zawodowym uczestniczyli przedstawiciele: Emitu, DiMY z Żychlina, firmy CNH Industrial (dawne Kongskilde), Lukmar oraz Powiatowego Urzędu Pracy i CKU w Kutnie.
Pracodawcy zgodnie podkreślali, że nie potrzebują osób po liceum, bez przygotowania zawodowego. Oczekują, by osoby posiadały podstawową wiedzę techniczną, umożliwiającą wykonywanie konkretnych zawodów. Są gotowi współpracować z Zespołem Szkół organizując dla uczniów szkoły praktyki zawodowe w ciągu całego cyklu szkolenia, by później zatrudniać absolwentów w swoich firmach.

Zawodami, po których trudno o zatrudnienie są: ekonomiści, pedagodzy, ogrodnicy, specjaliści od technologii żywienia, poloniści, filozofowie, historycy i specjaliści od ochrony środowiska.
W wielu firmach zawodowi fachowcy mają już ponad 50 lat i za kilka lat będą przechodzić na emeryturę i muszą ich zastąpić fachowcy w zawodach, których teraz brak. Na rynku pracy brak jest osób, które mają wykształcenie zawodowe, którzy potrafią czytać rysunek techniczny i obsługiwać maszyny numeryczne do obróbki i skrawania CNC.

Więcej o I Żychlińskim Forum Zawodowym przeczytasz w najnowszym numerze Nowego Łowiczanina dla Żychlina, Bedlna, Oporowa i Pacyny.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.