W sobotę, 5 maja, już po raz piętnasty przy kapliczce św. Stanisława na ul. Okrzei w Głownie odbyło się modlitewne spotkanie.

Jak relacjonuje Iwona Waśkiewicz z głowieńskiego Hufca ZHP, miało ono wyjątkową oprawę, gdyż nawiązywało do 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 100-lecia powstania zjednoczonego Związku Harcerstwa Polskiego. Na tę okoliczność gawędę wygłosili dwaj harcmistrzowie – Mistrz Mowy Polskiej Krzysztof Jakubiec oraz Albert Waśkiewicz. Opowiadali o trudnych losach Rzeczpospolitej, która po 123 latach zaborów odzyskała niepodległość, o roli harcerstwa, które walczyło na wszystkich frontach. Wspomnieli, że już do legionów Piłsudskiego wstępowali młodzi harcerze z Głowna, między innymi Zenon Bekrycht, Michał Grabowicz i Michał Kret, którzy często bez zgody rodziców poszli walczyć za ojczyznę…

Ołtarz przy kapliczce na Okrzei został przygotowany przez rzeźbiarza Leszka Abrahamowicza (twórcę kapliczki św. Stanisława), a składał się z ikony Matki Bożej Głowieńskiej, po bokach której umieszczono orła w koronie i krzyż harcerski.
Leszek Abrahamowicz przygotował także wystawę swych harcerskich rzeźb – lilijek, a także tablicę z fotografiami ołtarzy z piętnastu lat majowych spotkań przy kapliczce. Mszę św. odprawił proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła ks. dr Stanisław Banach, a odbyła się ona w asyście sztandarów hufca Głowno i koła AK w Głownie.

Więcej napiszemy w gazetowym wydaniu Wieści. Poniżej zamieszczamy harcerskie zdjęcia z uroczystości:

Fot. Hufiec ZHP w Głownie
Fot. Hufiec ZHP w Głownie

 

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.