Już po raz osiemnasty harcerze ZHP z głowieńskiego hufca wezmą udział w Sztafecie Niepodległości, od 23 lat organizowanej na trasie Zułów – Wilno. Tym razem z Głowna na Litwę wybiera się 50 osób.

Sztafeta Niepodległości. Zdjęcie archiwalne z 2016 r. Fot. Hufiec ZHP w Głownie
Sztafeta Niepodległości. Zdjęcie z 2016 r. Fot. Hufiec ZHP w Głownie

Wydarzenie organizowane jest z okazji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, 150. rocznicy urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz 200. rocznicy śmierci gen. Tadeusza Kościuszki. Uczestnicząca w sztafecie 50 osobowa grupa harcerzy ZHP oraz przyjaciół wyruszy dziś, w czwartek 9 listopada późnym wieczorem. W programie patriotycznego wyjazdu uwzględniono m.in. zwiedzenie Troków i zapalenie zniczy w Ponarach – miejscu masowych mordów polskiej inteligencji w latach 1941–1944. Harcerze zwiedzą także najpiękniejsze zabytki Wilna.

W piątek wieczorem uczestnicy wyprawy wezmą udział we mszy św. w Powiewiórce, gdzie Józef Piłsudski przyjął chrzest. Wieczór tego dnia będzie tez okazją do spotkania z zaprzyjaźnionymi harcerzami Wieleńszczyzny. Tradycyjnie, Sztafeta Niepodległościowa 11 listopada rozpocznie się w Zułowie, w miejscu urodzin Józefa Piłsudskiego. Uczestnicy wystartują o godz.5.30 rano, by po pokonaniu 69 km na godzinę 12.00 dotrzeć na uroczystości patriotyczne na cmentarz na Rossie. Tam głowieńska młodzież wbiegnie ze 123-metrową biało-czerwoną flagą. Na sobotni wieczór zaplanowano spotkanie z polskimi nauczycielami z Podbrodzia, z którymi współpraca głowieńskiego hufca ZHP trwa od 1999 roku.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.