Dziś, 11 października, w Centrum Folkloru Polskiego w Nagawkach odbyła się konferencja z cyklu “Twoje bezpieczeństwo-nasza sprawa-praca w Holandii”. Realizowany od 4 lat projekt to efekt współpracy polskiej i holenderskiej policji. Do Nagawek przyjechała specjalizująca się w zagadnieniach migracyjnych holenderska policjantka Irena de Ruig.

fot. Lilianna Jóźwiak-Staszewska

Irena de Ruig mówiła o tym, na co uczulać i o czym informować potencjalnych migrantów zarobkowych w kontekście przymusowej pracy i handlu ludźmi. Policjantka przedstawiła zagrożenia, z jakimi mogą spotkać się osoby wybierające się do pracy w Holandii, ale również do innych krajów,  począwszy od mechanizmów działania nieuczciwych pośredników, poprzez wyzysk uskuteczniany na miejscu przez pracodawców, a skończywszy na możliwościach prawnych obrony przed tego typu procederem.

fot. Lilianna Jóźwiak-Staszewska

Do Nagawek przyjechali przede wszystkim policjanci, ale również pracownicy urzędu pracy i ośrodków pomocy społecznej z terenu powiatu brzezińskiego, którzy na co dzień mogą mieć kontakt z osobami planującymi wyjazd do pracy za granicą.

fot. Lilianna Jóźwiak-Staszewska

W tym roku jest to już trzecia sesja wspólnego projektu Biura Prewencji Komendy Głównej Policji oraz holenderskiej policji obejmująca województwa: wielkopolskie, łódzkie, pomorskie, kujawsko-pomorskie i mazowieckie. Organizatorem spotkania w Nagawkach, a wcześniej tego samego dnia również w Urzędzie Miasta Brzeziny, była Komenda Powiatowa Policji w Brzezinach. Komendę Główną Policji reprezentowała podkom. Katarzyna Świątek.

Szerzej na temat dzisiejszego spotkania w przyszłotygodniowym gazetowym wydaniu WG.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.