Na przełomie roku w USA ma ukazać się książka Jacka Perzyńskiego „Supermanie, skąd przybyłeś?”. Wydawnictwo Winged Hussar Publishing z New Jersey podpisało z dziennikarzem i historykiem z Głowna określającym samego siebie mianem Indiana John znad Mrogi, umowę na jedyną w swoim rodzaju biografię protoplasty światowej ikony popkultury, czyli Zishe Breitbarta (1893-1925).

Po stronie lewej: Scan komiksu nawiązującego do autentycznych wydarzeń z życia Zishego Breitbarta. Po stronie prawej: Zishe Breitbart był tak silny, że mógł unieść słonia, co chętnie podchwycili twórcy komiksów. Superman 6/93 Wydawnictwo TM-SEMIC. Zbiory prywatne Jacka Perzyńskiego

Strykowską genezą Supermana Jacek Perzyński zajmuje się już od wielu lat. Ukoronowaniem jego dotychczasowych ustaleń była opublikowana w 2016 roku książka „Żeglarz i Siłacz, czy kapitan Nemo i Superman pochodzili ze Strykowa?” Stawiając znak zapytania już wówczas autor widział, że nie będzie to jego ostatnie zdanie w tym temacie. I rzeczywiście upłynęło niewiele czasu od publikacji poświeconej w połowie Adamowi Piotrowi Mierosławskiemu i w połowie Zishe Breitbartowi, by pojawił się kolejny niepodważalny dowód na strykowską genezę Supermana. Jackowi Perzyńskiemu udało się dotrzeć do osoby blisko spokrewnionej z Zishe Breitbartem, o której istnieniu co prawda wiedział już podczas pisania „Żeglarza i Siłacza …”, ale nie miał z nią kontaktu i która teraz podzieliła się z nim unikalnymi, przechowywanymi w domowym archiwum w USA dokumentami na temat strykowskiego siłacza.

Gary Bart, bo o nim mowa, który w „Żeglarzu i Siłaczu … „ określany jest przez Jacaka Perzyńskiego zgodnie z tym, co można było znaleźć na jego temat w dostępnych źródłach, jako siostrzeniec lub bratanek Zishego Breitbarta, okazał się w rzeczywistości bratankiem siłacza. Jego zdjęcie będące sceną z filmu niemieckiego reżysera Wernera Herzoga „Niezwyciężony „ (2001 r. ) znajduje się na jednej ze stron książki o Żeglarzu i Siłaczu. Gary Bart był inicjatorem oraz współproducentem filmu, a teraz stał się wiernym sprzymierzeńcem kolejnego ze śmiałków, którzy chcą szerzyć wiedzę na temat niepokonanego Zishe, syna żydowskiego kowala ze Strykowa.

Więcej na ten temat przeczytasz w najnowszym numerze Wieści z Głowna i Strykowa.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.