Brak dotacji z miasta za listopad i grudzień 2017 roku oraz konieczność zwrócenia do miejskiej kasy 40.000 zł za październik – to przykre zaskoczenie, jakie spotkało pod koniec 2017 roku Pijarskie Gimnazjum Królowej Pokoju w Łowiczu.

Władze miasta przekonują, że tak wychodzi z narzuconych przez prawo wyliczeń, związanych z reformą szkolnictwa, ale dyrekcja wskazuje, że w przynajmniej kilku miejscach to tłumaczenie rozmija się z prawdą.

Obie strony wydają się być pewne swoich racji. Burmistrz Krzysztof Jan Kaliński jeszcze wczoraj zapewniał nas, że wyliczona kwota była w ratuszu wielokrotnie przeliczana i sprawdzania, także w konsultacji z księgowymi ze szkół, i nie ma mowy o błędzie w rachunkach. Z kolei dyrektor szkoły Przemysław Jabłoński stwierdza, że sytuacja w jakiej samorząd postawił jego placówkę jest jedyną taką w całym kraju. – Skoro wynika to z przepisów ustawowych, to jak to możliwe, że tylko nasza szkoła w całym kraju musi zwracać dotację? – pyta retorycznie.

Gimnazjum Pijarskie i Urząd Miejski wymieniają między sobą korespondencję, mającą wyjaśnić tę sytuację, ale porozumienie wydaje się póki co trudne. Dzisiaj, 11 stycznia, Urząd Miejski odniósł się do uwag dyrektora złożonych na piśmie do przewodniczącego Rady Miejskiej. Co ciekawe – skierował je do przewodniczącego i od wiadomości radnych, ale z pominięciem dyrekcji szkoły.

Urząd Miejski zwrócił się też o sprawdzenie swoich wyliczeń do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Łodzi. W sprawie wypowiedział się także Grzegorz Pochopień, Dyrektor Departamentu Współpracy z Samorządem Terytorialnym w MEN. Za szkołą wstawiła się też rada rodziców, której przewodniczący również interweniował w ratuszu.

Sprawę wyjaśniała już radnym na poprzedniej sesji Rady Miejskiej naczelnik wydziału spraw społecznych Małgorzata Nowak, ale – jak twierdzi dyrektor Jabłoński – wprowadziła radnych w błąd.

Środowisko szkoły nie zamierza godzić się z decyzją ratusza, uznaje ją za błędną i dyskryminującą – zamierza występować do radnych o interwencję. Okazją do tego może być już najbliższa sesja, zwołana w trybie nadzwyczajnym (w innej sprawie) na jutro.

6 komentarzy

  1. Kaliński z komuną w jedną trąbkę dmucha ,precz z łapami od skarbonki szkolnej Cdnastąpił najpierw zgnębić katolicką szkołę, żeby ją zamknęli, nie dać pieniędzy od starosty na stypendia dla licealistów bo za krzyżem idą w oczy kolą wiarą i patriotyzmem prawdą.Rodzic z RR.

  2. Panie Januszu żal to powinien Pan mieć nie do tych co głosowali na PIS tylko do 50% która nie poszła do wyborów

  3. Kalinski juz zbiera pieniądze na kampanie z pieniędzy na dzieci wstyd…

  4. Nie trzeba było głosować na PIS to by wystarczyło. Ale PIS zabrało na swoich kolesiów. Więc zabrakło. Jak to trudne jest takie myślenie. Inni bali by się zabrać. Trzeba dołożyć z czesnego. Ale oni nie są biedni.

  5. Już kiedyś rio kwestionowało wyliczenia dotacji nowakowej dla przedszkoli

  6. Zapewne szkoły miastowe Sio zle policzyły to ratusz by nie stracić obcioł kase pijarskiej.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.