Dzisiaj, 22 grudnia o godzinie 11, równolegle rozpoczęły się przedstawienia jasełkowe w I i II LO w Łowiczu. W obu przypadkach, oprócz stworzenia świątecznej atmosfery, postawiono też nacisk na walory edukacyjne – występujący uczniowie wyjaśniali genezę wielu świątecznych zwyczajów i kolęd.

W I LO im. Józefa Chełmońskiego występ młodzieży był wstępem do uroczystego spotkania opłatkowego. Kolędy śpiewane były zarówno solo, w duecie, jak i przez bardzo duży chór, a wszystko przy akompaniamencie kilkuosobowego zespołu instrumentalistów. Każda kolęda była poprzedzona krótkim komentarzem, przybliżającym jej historię i symbolikę, a ponieważ były ułożone według epok w których powstawały, można było zaobserwować przemiany zachodzące w świątecznej symbolice i obyczajowości na przestrzeni stuleci.

W II LO im. Mikołaja Kopernika również postawiono na muzyczną warstwę w postaci kolęd i pastorałek, a także na wykorzystanie tradycyjnej symboliki. Każdy symbol i zwyczaj został przez uczniów omówiony. Na scenie Maria z Dzieciątkiem i św. Józef z gitarą w asyście aniołów i chórku przyjmowali hołdy od pasterzy i trzech króli. Była też zabawa w ubieranie choinki przez poszczególne klasy, w której o kolejności decydowały wyniki zabawnych konkursów dla reprezentantów poszczególnych klas – np. robienie na czas choinkowego łańcucha z popcornu albo przenoszenie na łyżeczce choinkowej bombki.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.