Dzień Pamięci Narodowej obchodzony był dzisiaj, 10 kwietnia, w Szkole Podstawowej im. Bohaterów Września w Dąbkowicach Dolnych. W uroczystości wzięli udział m.in. łódzki kurator oświaty Grzegorz Wierzchowski oraz dyrektor skierniewickiej delegatury kuratorium Irena Lesiak. 

Szkolna akademia rozpoczęła się od części artystycznej, zaprezentowanej przez uczniów różnych klas szkoły podstawowej. Jak wyjaśnił dyrektor Jacek Stelmaszewski, powstała ona w oparciu o autorski scenariusz polonistki Elżbiety Kłos, a większość pojawiających się w programie wierszy, pochodziła z dorobku nieżyjącej nauczycielki tej szkoły i patriotki Teresy Becmer. 

Podczas uroczystości upamiętniono ofiary zbrodni katyńskiej sprzed 77 lat, a także parę prezydencką i przedstawicieli państwa polskiego, którzy zginęli w 2010 roku w katastrofie tupolewa w Smoleńsku. 

Szansę na zaprezentowanie się miały też przedszkolaki, które urokliwie śpiewały patriotyczne piosenki i machały biało-czerownymi flagami. 

Podczas uroczystości rozdano też nagrody w międzyszkolnym konkursie plastycznym, którego tematem były symbole narodowe (dla klas I-III) i miejsca pamięci narodowej (dla klas IV-VI). Nagrody wręczyli dyrektor Jacek Stelmaszewski i kurator oświaty Grzegorz Wierzchowski. Oprócz dyplomów i książek ufundowanych przez szkołę, dzieci otrzymały też upominki od kuratorium. 

W uroczystości wzięli też udział przedstawiciele Stowarzyszenia Historycznego 10 PP, którzy poprowadzili dla dzieci lekcję historii. Każdy mógł dostać, wybitą specjalnie dla niego, kopię monety ze spółdzielni pułku. 

Więcej o Dniu Pamięci Narodowej i wizycie gości z kuratorium przeczytasz w papierowym wydaniu NŁ. 

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.