W Wielkanocny poranek, o godzinie 8.55, TVP 1 wyemituje świąteczny odcinek katolickiego programu dla dzieci „Ziarno”, który powstał z udziałem łowickich zespołów i twórców ludowych. Opowiedzą w nim o tradycjach i zwyczajach świątecznych.

Nagrania powstawały jeszcze w styczniu w siedzibie Telewizji Polskiej w Warszawie. Odcinek został poświęcony dawnym zwyczajom i tradycjom wielkanocnym, jakie wywodzą się z regionu łowickiego.

Najmłodsza sekcja „Koderek” prezentowała obrzędy chodzenia z kogutkiem i gaikiem w Lany Poniedziałek. Na nagrania pojechali też twórcy ludowi: Anna Staniszewska, Joanna Bolimowska, Urszula Okraska, Wiesława Wojda, Kazimierz Odolczyk.

Twórcy opowiadali o najważniejszych obrzędach, ale również pokazywali jak wykonać świąteczne palemki, pisanki, kartki pocztowe lub kodrę (jeden z rodzajów wycinanki łowickiej). Urszula Okraska prezentowała też łowickie tradycje kulinarne, a mówiąc o nich nie mogła nie wspomnieć o szynce jajecznej, wywodzącej się z Łowicza.

– Zespoły i twórcy prezentowali na planie bogatą tradycję świąt Wielkiejnocy, ale sami jesteśmy ciekawi, co zostanie pokazane – mówi nam kierownik Biura ds. Kultury, Sportu, Turystyki i Organizacji Pozarządowych Michał Zalewski, który z ramienia ratusza koordynował wyjazd łowickiej delegacji na plan produkcji.

Program zostanie po raz pierwszy wyemitowany w Wielkanoc, zaś potem będzie można oglądać jego powtórki w TVP Polonia i TVP ABC.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.