Były prezes Trybunału Konstytucyjnego sędzia Jerzy Stępień spotkał się w piątek 28 lipca o godz. 21 przed Sądem Rejonowym w Łowiczu z osobami protestującymi od tygodnia przeciwko rządowej reformie sądownictwa. Po drugiej stronie ulicy na Końskim Targu odbyła się kontrmanifestacja Klubu Gazety Polskiej i osób, które czują się pokrzywdzone przez wymiar sprawiedliwości.

Spotkaniu przed sądem tradycyjnie towarzyszyło utworzenie napisu “Veto” ze świeczek oraz odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego. – Witam wszystkich spacerowiczów – ironizował na wstępie radny miejski Mariusz Siewiera, nawiązując do wypowiedzi ministra spraw wewnętrznych Mariusza Błaszczaka. 

Następnie o zabranie głosu poproszono sędziego Jerzego Stępnia, który najpierw odniósł się do ostatnich wydarzeń politycznych i kondycji sądownictwa w Polsce, a następnie odpowiadał na pytania. Wiele osób wyrażało w nich obawę o to, że rząd jeszcze w wakacje będzie starał się zgromadzić niezbędną większość posłów, by odrzucić veto prezydenta, bądź też, że zapowiadane przez głowę państwa projekty ustaw będą zawierały jedynie kosmetyczne zmiany w stosunku do tych, które forsuje PiS. 

– Gdyby nie te wasze czuwania, demonstracje w całym kraju, to prezydent podpisałby te ustawy (…). Robi się wszystko, żeby sędziów podporządkować politykom. Na pewno na tym się nie skończy, następne mogą być wolne media. Wszystko zmierza w stronę dyktatury – mówił sędzia Jerzy Stępień. 

Uczestnicy manifestacji przynieśli ze sobą kartki, na których w słowie “Konstytucja” wyróżnione zostały słowa “Ty” i “Ja”. – To w małych miastach pokazujecie swoje twarze, nie ukrywając się w pięćdziesięciotysięcznym tłumie – doceniał postawę łowiczan poseł Paweł Bejda. 

Po drugiej stronie ulicy, z transparentami kontr-manifestowało środowisko Klubu Gazety Polskiej oraz osób, które czują się pokrzywdzone przez sądy. Przez megafon wytykano, że sędzia (w tym wypadku w spoczynku – przyp. red.) nie powinien uczestniczyć w manifestacji o tematyce politycznej. Podawano też przykłady na “patologię” w sądach, a nawet modlono się za protestujących po drugiej stronie ulicy. 

Kontrmanifestacja potrwała ok. 30 minut, zaś spotkanie z sędzią Jerzym Stępniem skończyło się ok. godz. 22.30. Szczegółowo będziemy relacjonować ich przebieg na łamach Nowego Łowiczanina – w czwartek, 4 sierpnia.

56 komentarzy

 1. Pokrzywdzony

  Podobno tygodnik ” Nowy łowiczanin ” uważa się za bardzo niezależną gazetę a materiał dotyczący manifestacji oraz kontrmanifestacji, który ukazał się 4 sierpnia absolutnie tego nie potwierdza.W dniu 18 lipca 2017 w głównym wydaniu PANORAMY w TVP ok. godz. 18.08 ukazał się materiał, gdzie wyemitowano wypowiedzi osób poszkodowanych przez wymiar sprawiedliwości w Łowiczu a następnie ten materiał wykorzystano kilkakrotnie w różnych programach dotyczących dyskusji o reformie sądownictwa.1 oraz 22 lipca opowiadałem o naszej dramatycznej walce z układem…dlaczego ten fakt także przemilczano…?

 2. Popierajcie kaczystów. Aby PiS rósł w silę, a klerowi żyło się dostatniej!

 3. ,,Pisiury” nawet donoszą do TK o wizycie profesora Stępnia. Brrrrrr…….obrzydliwe

 4. Również sprzeciwiam się takiemu chamstwu jak poniżej. większość maili krytykujących ludzi broniących wolności to obelgi. Proszę Państwa trochę kultury i szacunku i wszystkie dobre zmiany wprowadzicie. Po co od razu tak się obnażać? posłuchajcie ostatnich żyjących powstańców. Oni martwią się o Was.

 5. ŁOWICKA ŻYDO /BEJDA/ -KOMUNA /STĘPIEŃ, GÓRSKI, WÓJCIK / ŚLUBUJĄCY W KOŚCIOŁACH, ŁAŻĄCY ZA PROCESJAMI , KSZTAŁCĄCY SWOJE DZIECI W KATOLICKICH SZKOŁACH Z CZERWONYMI GĘBAMI WYSTĘPUJĄ PRZECIW BOGU I OJCZYŹNIE ŚMIEJĄ SIĘ ZAKŁAMANYMI ŚLIPIAMI W TWARZ ŁOWICKIEJ PRAWICY WSTYD I HAŃBA.

 6. widzieliśmy reformę TK – miało być lepiej. a jak jest? obecny TK to atrapa – jego wyroki można podważyć. Nowi ludzie o kompetencjach radcy prawnego co najwyżej. Decydującego zdania nie ma Pani prezes, tylko jeden z sędziów. Wyborcy PIS – tego chcieliście? Podobno taka zmiana z woli ludu. Podobnie jest w Wojsku, Służbie Cywilnej, Agencjach ARiMR itd. nie zapowiada się aby w przypadku sądów było lepiej. To może być tylko paraliż sądów. Paraliż całej Polski. Czy głosowaliście na ten bałagan, chamstwo i brak wyobraźni?

 7. Panie bejda ile procent ma poparcie pana partia????Śmiech na sali. Dwoi się pan i troi ale z tego nic. I co dalej jaki pomysł.

 8. A Liberski żony nie wziął??
  Renata Rutkowska-Liberska
  szefowa ARiMR w Łowiczu
  od lutego 2016
  żona sekretarza struktur powiatowych PiS Zbigniewa Liberskiego (strona misiewicze.pl)

 9. Pokrzywdzony

  Jeśli chodzi o łamanie Konstytucji jako najważniejszego aktu prawnego to wielokrotnie dopuszczali się oraz dopuszczają sędziowie Sądu Rejonowego w Łowiczu.Przez 28 lat nie przeprowadzono reformy sądownictwa i stąd ta bezkarność sędziów… Gdyby ponosili odpowiedzialność finansową, dyscyplinarną a w przypadku rażącego łamania prawa wydalani z zawodu, 80 % niesprawiedliwych wyroków oraz ludzkich tragedii nie miałoby miejsca!!! Przez 17 lat WALKI Z BEZPRAWIEM w ŁOWICZU poznałem dużo ludzi skrzywdzonych przez tzw. wymiar sprawiedliwości…

 10. oto relacja – Wspaniałe wystąpienie Profesora Jerzego Stępnia, Duże wsparcie dla Łowiczan.
  Odśpiewanie Hymnu, Wolnościowe hasła, rozmowy. Po drugiej stronie ulicy- obrażanie obrońców demokracji, Modlitwa, obrażanie Pana Prezesa TK, na koniec w ciszy słuchanie naszego gościa i równo po 60 minutach rozejście się. Jest różnica, taka będzie “dobra zmiana”. Fajni ludzie – jak znów będę w Łowiczu odwiedzę Was.
  Pamiętajcie – to Wy jesteście Liderami- zapraszajcie do dyskusji więcej osób i więcej młodzieży. V V V

 11. Dla wszystkich wypisujących jacy to sędziowie są źli, co im trzeba zrobić, jak źli byli rządzący po 89 roku – informuję -To nie jest protest przeciwko zmianom w sądownictwie, tylko przeciwko łamaniu Konstytucji RP i oddaniu w ręce jednej osoby Wymiaru Sprawiedliwości . Jeśli ktoś tego nie rozumie, to proszę aby zrozumiał.
  W przeciwnym razie Polska będzie krajem totalitarnym. A wtedy będzie bardzo źle wszystkim.

  • Oni nie chcą tego zrozumieć, widocznie chcą swojej własnej komuny (czyli państwa totalitarnego) Ja takie przeżyłam więc wiem co nas czeka, ale oni się bardzo zdziwią, kiedy jakiegoś pięknego dnia wyłączą im internet……..

 12. Brawo dla stowarzyszenia Veritas. Prawda się obroni, trochę jeszcze czasu. Uśmieszki na ich twarzach to strach przed tym co i tak nastąpi. Świeczki szybciej zgasną niż do domów wrócicie.

 13. Phill C.

  Głupki codziennie tam się złażą i protestują. Wstydzili by się. Banda hipokrytów.

 14. Jakie piękne, z katolickiego serca płynące komentarze! Chrystus za głowę się łapie, Pan Bóg dostał czkawki, Duch Święty zemdlał… No, poplujcie jeszcze trochę! Redakcja przecież nie usunie tych śmiesznych wypowiedzi…

 15. p.Bejda z ZSL,
  oczekuję,
  że pan jako naoczny świadek,
  zreferuje występy w Łowiczu mgr Jerzego S. w Trybunale Konstytucyjnym !!!

 16. ostrzegałem mgra Jerzego Stępnia i stało się !

  Jerzego Stępnia, byłego sędziego Trybunału Konstytucyjnego, czeka postępowanie dyscyplinarne. Otrzymał już z TK informację o wyznaczeniu dla niego rzecznika dyscyplinarnego. Chodzi o jego udział w politycznym wiecu zorganizowanym przez Platformę Obywatelską. 
  http://niezalezna.pl/103191-stepien-w-koncu-sie-doigral-sedziego-czekaja-powazne-klopoty

 17. Poseł Bejda najbardziej zadłużony poseł w sejmie (1,75 mln!), ale jak sądy nasze to kasa nasza, bez rozliczen, przepisane na dzieci, klinki odnowy, cuda, można?można! I taki chce nam nówić jak żyć.

 18. Członkowie spółdzielni, to spółdzielcy. Czy analogicznie członkowie PiS-u to pis…….lcy?

  • Maciej - bezpartyjny

   Gratuluję poczucia humoru. Niżej ścieku już się nie da.

   • Da się, można jeszcze o mordach zdradzieckich. I o kanaliach, ale to już wyższa szkoła jazdy Macieju.

 19. Czyli wszystko się zgadza na czele poseł przedstawiciel partii ktòra rządziła najdłużej ze wszystkich i jest odpowiedzialna że wiekszośc moich znajomych jest na emigracji obok sld bez komentarza życzę im wszystkiego najgorszego polskie sądownictwo ukradniesz batona do pudła uradniesz kamienicę ot przedsiębiorczy biznesmen

 20. Phill C.

  30 -40 lat temu siedzieliśmy wieczorami w domach, oglądając telewizję i jedząc kolację. Potem kładliśmy dzieci do łózka ucząc ich pacierza. W tym czasie wy byliście na ulicy łapiąc bezbronnych i niewinnych, byliście w sądach skazując przeciwników Polski ludowej, byliście w szkołach ucząc głupot i byliście w urzędach gdzie pracowaliście po znajomości i nic nie robiliście.
  Dzisiaj MY jesteśmy w domach jedząc kolację, oglądając wiadomości i zaraz potem kładziemy swoje dzieci spać ucząc je pacierza. A wy protestujecie i krzyczycie w tęsknocie za tamtymi czasami. Ala macie tupet! Bóg was rozliczy!

  • Nowa partia usiłująca zagarnąć władze w sposób totalitarny nic wspólnego z Bogiem nie ma…raczej z Bierutem lib Gomółką…dokładnie przejęli ich metody

 21. Phill C.

  40 – 30 lat temu, wieczorami, kiedy ludzie siedzieli w domach, jedli kolacje, kładli swoje dzieci spać i uczyli ich modlitwy, wtedy wy rządziliście. Jeździliście po ulicach i robiliście łapanki. Biliście, biliście na śmierć, skazywaliście niewinnych i uczyliście w szkołach kłamstw.
  A dzisiaj kiedy my, normalni ludzie jesteśmy w domach, jemy kolacje, kładziemy swoje dzieci spać i uczymy ich modlitwy, wy gromadzicie się w tęsknocie za tamtymi, waszymi czasami.
  Jesteście żałośni.

 22. § 2. Kto czyni przygotowania do popełnienia przestępstwa określonego w § 1, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
  § 3. Kto przemocą lub groźbą bezprawną wywiera wpływ na czynności urzędowe konstytucyjnego organu Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

 23. Rozliczyć PO i Nowotwora za blokowanie fotela marszałka i mównicy sejmowej !
  Nie rozliczono Puczystów z PO i Nowotwora i mamy tego skutki!
  Niedługo to wejdą mi do mieszkania!
  Art. 128. § 1. Kto, w celu usunięcia przemocą konstytucyjnego organu Rzeczypospolitej Polskiej, podejmuje działalność zmierzającą bezpośrednio do urzeczywistnienia tego celu, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.

 24. 2 a odpowiedzialnych brak

  Między tymi katastrofami lotniczymi doszło jednak jeszcze do dwóch tragicznych w skutkach wypadków. W lutym 2009 roku w czasie lotu treningowego pod Toruniem rozbił się śmigłowiec Mi-24D. Zginął wówczas jeden z członków załogi. Kolejne cztery osoby poniosły śmierć w marcu tego samego roku w wypadku, do którego doszło podczas lotu treningowego samolotu An-28 Bryza 2-RF.
  http://www.altair.com.pl/start-4439

 25. 1 a odpowiedzialnych brak

  W ciągu panowania rządów Tuska w resorcie obrony w wypadkach lotniczych z udziałem samolotów wojskowych zginęło już 121 osób.
  To ofiary dwóch najboleśniejszych tragedii: w Mirosławcu w 2008 roku, gdy na pokładzie samolotu CASA 295M zginęło 20 osób, w tym wysocy rangą dowódcy wojskowi, oraz w Lesie Katyńskim, gdzie wraz z dwoma prezydentami RP zginęły jeszcze 94 osoby, m.in. wysocy przedstawiciele władz państwowych, wojskowych oraz członkowie Rodzin Katyńskich.

 26. Jakoś trudno pogodzić się przeciwnikom PiS z faktami:

  7. zastopowanie dzikiej prywatyzacji
  8. najwyższe zainteresowanie finansów zagranicznych Polską
  9. Polska w Radzie Bezpieczeństwa ONZ
  10. coraz bardziej niewygodna dla PO prawda o zachowaniu się Rządu PO w sprawie Smoleńska i Amber Gold
  11. coraz częstsze naruszanie zasad demokracji przez przeciwników PiS.

 27. Jakoś trudno pogodzić się przeciwnikom PiS z faktami:

  1. najniższa stopa bezrobocia 7,2% a ma być poniżej 6%
  2. najwyższy w całym UE wzrost PKB 4%
  3. najwyższa ściągalność VAT
  4. najszybszy spadek populacji biedy
  5. przyrost populacji Polaków.
  6. kolejne ujawniane afery w Sądach, samorządach

 28. Córka do matki: “Mamusiu, co to jest gorszy sort?” –
  Matka do córki: “To ja i twój tatuś córeczko i ty. Idziemy dzisiaj na marsz, w którym będziemy popierać zdrajców naszej ojczyzny, córeczko, będziemy też popierać SBeków i UBeków – katów naszych bohaterów narodowych.
  Poprzemy targowicę, która donosi obcym na naszą Polskę, córeczko.
  Ty pójdziesz z nami, bo dzieci zdrajców, muszą kontynuować ten haniebny proceder rodziców, córeczko”.

 29. Zapamiętajmy te twarze,
  kto ma coś na sumieniu …
  Pałac,
  zatrudnienie na czarno,
  VAT,
  łapówy,
  reprywatyzacja,
  nie wypłacanie odpraw, …?

  i ucięło się dzięki PiS
  a i czas rozliczeń też przyjdzie,
  dlatego tak kwiczą

 30. 1v+2v za PiS

  – policja już nie rozpędza i nie strzela do robotników,
  – prezydent – klasa, nieprzerwanie przoduje w rankingach zaufania,
  – rząd uczciwy i pracowity (nie w restauracjach przy ośmiorniczkach),
  – ludzie zadowoleni i pełni optymizmu,
  – opozycja nadal totalna, kodziarstwo na aucie,
  i można tak jeszcze b. b. dużo wymieniać.

 31. – gospodarka i dochody państwa rosną,
  – bezrobocie minimalne,
  – LOT przynosi dochody. inne także,
  – bieda w rodzinach pomniejszona.,
  – aferzyści ścigani, (amber, prywatyzacyjna itd.),
  – Polska już nie na kolanach,
  – wolności obywatelskie i zasady demokratyczne najwyższe na świecie,
  – stocznie – reaktywacja, gaz przypłynął z USA, przybywa D. Trump, Polska w ONZ.
  – barbarzyństwo postsmoleńskie obnażone,

 32. Kapusie z PO, którzy donosicie na Polskę !

  PO chciała obsadzić Trybunał Konstytucyjny swoimi Sędziami łamiąc przy tym prawo.
  PO wykombinowała sobie tak, PiS będzie wprowadzało nowe ustawy
  a my przy pomocy TK będziemy je odrzucać jako rzekomo niezgodne z Konstytucją.
  Doprowadzimy do paraliżu władzy i niezadowolenia społeczeństwa z rządów PiS,
  że nic nie zrealizowali z zapowiadanych reform, nie wykluczone, że uda się nam doprowadzić do wcześniejszych wyborów.
  I znowu wszystko będzie po staremu !
  “Mordo Ty moja i Rychu, i Zbychu”

 33. Do opcji makrelowej

  Mgr Stępień z handlarzem samochodami z PSL POrywają łowickich polszewików do obrony demokracji w sądach.I śmieszno i zieje grozą.Strach się bać.Widać czapkę ruskiego zimnego czekisty,który zadumany , patrzy w ogień świecy,z niejednego już pieca wygartywał biedaczyna.

 34. do Andrzeja

  Andrzeju, Panu Gędkowi to tylko buty możesz czyścić,jesteś za malutki na dysputy o demokracji czy “Solidarności”.

  • Mogę wyczyścić te buty, ale jak Pan Gędek wytłumaczy się publicznie dlaczego tak krótko był internowany oraz dlaczego nie podał nazwisk osòb ktòre na niego donosiły.

 35. Maciej - bezpartyjny

  1. Gdzie poseł Bejda widział 50-tysięczny tłum? W Warszawce było maksymalnie 15 tysięcy. Panu Bejdzie, jak trzeba w oczach się troi. Nie zawsze się potroi, jak na ostatnich wyborach samorządowych. 2. Skąd u pana Stępnia przekonanie, że to dzięki manifestacjom zwolenników Timmermansa i jemu podobnych Prezydent się ugiął i zawetował dwie z trzech ustaw. Gdyby tak, było, byłby marnym prezydentem. A chodzi tylko o podgrzewanie atmosfery w walce o odzyskanie władzy i unikanie po ośmiu latach bałaganu prawdziwej sprawiedliwości. Poza tym jako b. sędzia nie powinien angażować się w walkę polityczną.

  • PSL się sypie.
   Odchodzą posłowie i będzie koło.
   Nareszcie poznali się na oszustach.
   p.Bejda zainteresuj się jakie zarobki mają pracownicy u Towarzysza Figata !!!
   A złotówkę za złotówkę, którą sobie przypisujecie, bo chcieliście podlizać się wyborcą
   to realizuje teraz rząd PiS !!!

 36. Większość studentów prawa jest za zmianami w tzw wymiarze sprawiedliwości.. studiują, mają super wyniki ale na aplikacje sędziowskie, prokuratorskie i adwokackie mają szanse tylko nie liczni znajomi i rodziny z układu.. a tak naprawdę to nie ulica powinna decydować .. mamy demokratycznie wybrany Parlament i Prezydenta.. a nie przed Sądem stoi z czerwonym nosem były naczelnik komunistyczny Górski dziś chyba w PO choć nie wiadomo bo on zawsze tam gdzie koryto, oraz po drugiej stronie Gędek który był w PZPR a mimo obietnic nie ujawnił konfidentów co niby na niego donosili.. smiech to wszystko

 37. Maciej - bezpartyjny

  Skąd u pan Stępnia przekonanie, że po takich manifach, jak ta w Łowiczu, prezydent się ugiął i zawetował dwie z trzech ustaw? Gdyby tak bardzo bał się ulicy, byłby marnym prezydentem. A na ulice wyszło nie więcej niż 2 % Polaków. W Łowiczu to może pół procenta. Gdyby nawet było pięć razy tyle zwolenników Timmermansa i jemu podobnych, to i tak nie o to przecież chodzi. A to, co mówi Stępień, to tylko podgrzewanie atmosfery w bezpardonowej walce o władzę (a bardziej o jej odzyskanie, bo strach przed prawdziwą i rzetelną sprawiedliwością coraz bardziej się potęguje).

 38. Prowadź nas Wojciechu Gedku do zwycięstwa nad PiS-em !!!

 39. “A nas wiedzie siedem demonów, co nami się karmią Na przedzie pycha podąża z tańczącą latarnią”

 40. ATYLLA !!!

  Konstytucja, której bronią Ci niezorientowani ludzie i to w obecności sędziego, ( to dzieło komucha o pseudonimie Aleksander Kwaśniewski , człowiek polsko języczny, naprawdę nazywa się Sztolcman). Powstała ona nielegalnie ( w trakcie głosowania nad nią nie było wymaganej frekwencji tzw. ustawowo ilości głosów 50% + 1 , frekwencja w trakcie głosowania nad tą konstytucją wyniosła około 40 % – łatwo to sprawdzić !!! )
  W związku z tym konstytucja towarzysza Kwaśniewskiego jest NIELEGALNA !!!

  • A czasem Kaczyński to nie Kalksztain?? Jak będziemy stosować taką retorykę to nie zajdziemy do nikąd.

 41. Tak jest sędzią Stępień przed sąd reszta także sądy są nieudolne zbyt długo trwają sprawy i wyroki są niesprawiedliwe a ci ludzie pod sądem to opłaceni niewiedzący przeciwko komu i czemu tam stojace marionetki POwskie i jeszcze pan bejca poseł z PSL chłopek co nic nie zrobił dla regionu ale sobie kieszenie już wystarczająco nabił kasa a zakupy robi w Biedronce hehe śmiech na sali!!!!! Wstyd

 42. Pokrzywdzony

  KONSTYTUCJA na którą powołują się wszyscy protestujący przeciwko reformie sądownictwa była wielokrotnie naruszana przez Sąd Rejonowy w Łowiczu!!! Mechanizm korupcyjnych działań funkcjonariuszy publicznych: notariusza, wójta Gminy Łowicz, byłej sędzi Sądu Rej. w Łowiczu, Sądu Rej. w Łowiczu przy pełnym wsparciu prokuratury – jest zawarty w trzech krótkich filmach: you tube: ” dramat rodzinny”. 1 oraz 22 lipca w STUDIO POLSKA w TVP INFO przedstawiałem naszą 17 letnią gehennę…A zatem jakich wartości bronią protestujący przeciw reformie sądownictwa…?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.