Dzisiaj, 7 marca, w przedszkolu Wiosenka na Górkach odbyło się zebranie osiedlowe mieszkańców ul. Żołnierzy Niezłomnych (dawnej 17 Stycznia) z burmistrzem Krzysztofem Kalińskim, którego celem było wypracowanie stanowiska w kwestii nazwy tej ulicy. 

Przypomnijmy, że wojewoda łódzki Zbigniew Rau na podstawie wydanego zarządzenia zastępczego zmienił nazwę – położonej na osiedlu Górki w Łowiczu – ul. 17 Stycznia na Żołnierzy Niezłomnych. Spotkało się to z dużym sprzeciwem mieszkańców, którzy przygotowali petycję do Rady Miejskiej w Łowiczu o zachowanie dotychczasowej nazwy. Temat ten został też wprowadzony do obrad sesji, ale wówczas nie zapadły żadne wiążące decyzje. 

Około 20 obecnych na dzisiejszym zebraniu mieszkańców podtrzymało wolę zachowania nazwy ul. 17 Stycznia. Okazało się jednak, że termin zaskarżenia decyzji wojewody do WSA upłynął 4 marca. Mieszkańcy mieli pretensje do władz miasta i Rady Miejskiej o to, że „przespali sprawę”, bo – jak mówili – spotkanie takie jak dziś powinno się odbyć wówczas, gdy wojewoda poinformował w październiku o możliwości niezgodności z ustawą dekomunizacyjną nazw dwóch ulic w Łowiczu (jedną z nich była ul. 17 Stycznia). Nie kryli też, że czują się zawiedzeni tym, że na dzisiejszym spotkaniu nie pojawił się przewodniczący rady Michał Trzoska.

Spotkanie zakończyło się wypracowaniem stanowiska, że radni z Górek Krzysztof Janicki i Józef Szczepanik mają złożyć na marcową sesję projekt uchwały o zmianie nazwy ulicy na 17 Stycznia 1649 roku (ma ona symbolizować datę koronacji Jana II Kazimierza Wazy) oraz dopuszczenie stosowania skrótu 17 Stycznia. W dalszej kolejności konieczne będzie uzyskanie pozytywnej opinii IPN i wojewody. 

Więcej o tym spotkaniu przeczytasz w NŁ – w czwartek za tydzień, 15 marca. 

 

 

 

25 komentarzy

 1. jaką uczelnię ukończyła p.M?
  sowiecką czy polską?

 2. Czy p.M i radny Janicki byli wczoraj na ul. Kurkowej przed więzieniem NKWD i UB aby do edukować się nt. “wyzwolicieli z 17 stycznia” ?

 3. p.M niech idzie teraz na uroczystość Odbicia Cyfry, na ul.Kurkową to dowie się, co Ci “wyzwoliciele” 17 stycznia przynieśli na sowieckich bagnetach.
  Dobrze, że takie nieuki nie są przy władzy.

 4. Czy ona szuka glupszego od siebie?
  Słabo, nie chcę powiedzieć prymitywne obejście.
  Koronacja króla …..
  17 stycznia, wiadomo z czym się kojarzy.

  • TO JEST AKURAT PODPOWIEDZIANE PRZEZ RADNYCH 🙂

   • Ale to popiera .

   • Popiera bo to jest ostatnia możliwość zachowania nazwy tej ulicy – wcześniejsze drogi zachowania nazwy zostały “zamknięte” przez zaniedbanie RM i burmistrza (minął czas odwołania jak i innych możliwych do podjęcia decyzji).

   • A baran swoje i odporny na wiedzę.

 5. Rozumiem, że większość osób krytykujących Panią Magdę woli by w Łowiczu żyły tylko “lemingi”, które na wszystko się zgadzają i nie interesują się “życiem” miasta. Taka postawa byłaby jak najbardziej na rękę ludziom rządzącym – oddaj swój głos na nas podczas wyborów, a później odczep się i się nie interesuj się co robimy.

  • p.M niech przestrzega przepisy prawa.

   • Pani M. akurat chce zadbać o to by mieszkańcy nie mieli problemów, a nie jak inni (rządzący).

   • Problemów to p.M mieszkańcom przysparza.

   • Jakoś ci mieszkańcy się jednak podpisali pod jej pismem więc ma ich poparcie.
    Tak wiem problemem są Ci co czegoś oczekują (konkretnych działań) od władz.
    To jest jak wizyta na NFZ u lekarza – problemem nie jest to z czym do niego przychodzisz, problemem jesteś TY bo w ogóle przychodzisz.

 6. Władze miasta i Rada Miejska nie „przespali sprawy”, tylko zachowali się jak należy.

  • Proponuje obejrzeć sobie ostatnie posiedzenie RM i wszystko jasne – nie wysłali do wojewody nowego uzasadnienia ( wysłali odpowiedź bez uzasadnienia bo było wiadomo skąd nazwa 17 stycznia się wzięła) i teraz mamy tego skutek. Dla mnie jest to zaniedbanie sprawy.

 7. W Głownie zmienili jak powiedziała p.Magdalena Mitręga
  “do końca sierpnia ubiegłego roku”,
  czyli w czasie przewidzianym w ustawie,
  a teraz to jest już po terminie
  – i sama pani sobie odpowiedziała.
  Proszę więc nie robić wody z mózgu, tylko kontrolować to co się mówi.

  • Tak w ten sposób pani Magda pokazuje jak nasz włodarz i RM zaniedbali sprawę – mogli w odpowiednim czasie zmienić uzasadnienie nazwy ulicy i by nazwa dotychczasowa pozostała, a tak niestety jest “lipa”

   • Nie mógł, bo nie zgadza się na takie prymitywne obejście prawa.
    Brawo dla Pana Burmistrza.

   • Mógł zadziałać wcześniej ale tego nie zrobił. Zobacz posiedzenie RM na YouTube i wszystko jasne. Nie zrobili nic by zachować nazwę ulicy.

 8. Pani Magdalena Mitręga zamiast głosić farmazony, typu “jedna pani powiedziała drugiej pani…”, niech przedstawi ekspertyzę prawną na temat swego wywodu.

  • Słusznie. Uważam, że wprowadza mieszkańców w błąd. Najpierw niech przygotuje się merytorycznie. Ale cóż, “jakiego mnie stworzyłeś takiego mnie mosz”.

 9. Kodeks Karny. Art. 256. Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

 10. USTAWA z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publiczne.
  Art. 5. [Zwolnienie z opłat; utrzymanie ważności dokumentów]
  1. Pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących ujawnienia w księgach wieczystych oraz uwzględnienia w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych zmiany nazwy dokonanej na podstawie ustawy są wolne od opłat.
  2. Zmiana nazwy dokonana na podstawie ustawy nie ma wpływu na ważność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową.

 11. mapet show

  Górki ostatnią ostoją komuny,walczcie burki o górki,hauuu

  • Głupi jesteś. Nie chodzi by wychwalać komunę tylko by nie robić problemów mieszkańcom. Dziś rządzi PIS i kto wie czy za 20 lat też nie będziemy mówić że był to mało chwalebny okres dla Polski. Wtedy też mamy zmieniać nazwy ulic i przewracać pomniki? 17 Stycznia jest dniem w historii Łowicza i nie powinniśmy go wymazywać nawet gdy nie jest datą chwalebną jakby nie było zaistniał.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.