Aktualizacja. Niemal wszyscy mieszkańcy ul. 17 Stycznia na os. Górki podpisali się pod petycja do władz miasta o zachowanie dotychczasowej nazwy.

Podpisy zbierane były od czwartku 8 lutego do soboty 10 lutego. Radny Miejski Mariusz Siewiera, który wspiera autorkę petycji Magdalenę Mitręgę, przekazał nam, że na około 120 pełnoletnich mieszkańców ulicy zebrano około 100 podpisów – to więcej niż się spodziewano. Tylko jedna osoba odmówiła jego złożenia.

 

Przypomnijmy, że wojewoda łódzki Zbigniew Rau na podstawie zarządzenia zmienił nazwę – położonej na osiedlu Górki w Łowiczu – ulicy 17 Stycznia na Żołnierzy Niezłomnych. Oznacza to zmianę adresów dla mieszkańców blisko 100 posesji.

Petycję przygotowała Magdalena Mitręga, mieszkanka ulicy 17 Stycznia, która powiedziała nam, że spodziewa się zebrać na liście około 80 podpisów poparcia. Wczoraj udało jej się odwiedzić połowę sąsiadów, zaś dzisiaj zamierza udać się do pozostałych. – Większość mieszkańców naszej ulicy, to osoby starsze, wiele z nich było zaskoczonych decyzją wojewody, inne były wręcz oburzone – mówi nam.

Oto fragment z petycji: “Uważamy, iż zmiana nazwy ulicy narusza interes mieszkańców. Trzeba będzie zgłaszać zmianę formalności w wielu urzędach. Takie wnioski o dokonanie zmian w adresie będzie trzeba zgłosić między innymi w bankach, urzędzie skarbowym, ZUS, w szkołach, w przychodniach, szpitalach, sądach. Część instytucji będzie wymagała złożenia odrębnych wniosków na piśmie. Uważamy, że to nie jest dogodna sytuacja zwłaszcza dla osób starszych lub niepełnosprawnych”. Mieszkańcy wnoszą też o dopuszczenie stosowania skrótu 17 Stycznia.

Petycja za pośrednictwem radnego Mariusza Siewiery, już w najbliższy poniedziałek, ma zostać przekazana do ratusza i Rady Miejskiej w Łowiczu. Mieszkańcy wnoszą w niej, aby dotychczasową nazwę ulicy 17 Stycznia zmienić na nazwę 17 Stycznia 1649, kiedy to Jan Kazimierz Waza został koronowany w katedrze wawelskiej lub na 17 Stycznia 1944, kiedy rozpoczęła się bitwa o Monte Cassino. 

Powołują się m.in. na to, jak podobna sytuacja nazwy ulicy 18 Stycznia została rozwiązana w Głownie. Informacje tutaj: http://lowiczanin.info/zmieniono-dwie-nazwy-ulic-w-glownie/

Czy uważasz, że nazwa ulicy 17 Stycznia powinna być zmieniona?

Loading ... Loading ...

27 komentarzy

 1. USTAWA z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publiczne.
  Art. 5. [Zwolnienie z opłat; utrzymanie ważności dokumentów]
  1. Pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących ujawnienia w księgach wieczystych oraz uwzględnienia w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych zmiany nazwy dokonanej na podstawie ustawy są wolne od opłat.
  2. Zmiana nazwy dokonana na podstawie ustawy nie ma wpływu na ważność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową.

  • Obecny system rządów również można by nazwać totalitarnym skoro wprowadza się chore ustawy (prawo łowieckie które nie szanuje własności itd.) okrada z zarobionych pieniędzy (podwyższono kwotę wolną od podatku tylko nielicznym – większości częściowo lub w całości zabrano), zniesienie limitu na składki ZUS który i tak za kilka lat upadnie – to też swego rodzaju okradanie bo płacisz lat 40, a dostaniesz przez kilka jak doczekasz, wprowadzanie utajonych podatków itd)

 2. Kodeks Karny. Art. 256. Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

 3. Zastanawiam się, czy pani Magdalena Mitręga nie powinna zostać pociągnięta do odpowiedzialności za świadome i z premedytacją:
  1. Propagowanie ustroju totalitarnego (Kodeks Karny. Art. 256),
  2. Wprowadzanie w błąd mieszkańców ul. 17 stycznia (Art. 5. pkt 1 i 2. USTAWA
  z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej).

 4. Do Jerzego i innych. Uważam, że Temida winna stosować prawo, bo to nie jest tak, że tak widzi mi się. Gdyby było róbta co chceta to byłoby bezprawie.
  Kodeks Karny. Art. 256. Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

 5. Szanowni mieszkańcy Górek. Nie wnikam nawet w nazwę. Najważniejsze, moim zdaniem, to nie dać się lekceważyć, nie dać się traktować jak przedmiot, wszak jesteście podmiotem w tej sprawie..
  Każdego, który nieproszony wlezie na cudze podwórko należy traktować jak intruza.

 6. Czy pani Magdalena Mitręga zapoznała się z ustawą z dnia 1 kwietnia 2016 r. … ?
  Myślę, że NIE,
  bo wiedziałaby co mówi, Art. 5. pkt 2.
  “Zmiana nazwy dokonana na podstawie ustawy NIE MA wpływu na ważność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową.”

  • Takiś mądry, więc dlaczego Starostwo miało problem z odebraniem nowo pobudowanego domu po zmianie nazwy ulicy? ( pozwolenie na budowę wystawiono na ulicę X, a odbierany budynek był po zmianie na ulicy Y wg. urzędników) Prawo prawem, a życie życiem taki mamy kraj. Więc się nie dziwię mieszkańcom tej ulicy i popieram ich działania.

   • Napisz skargę do Starosty oraz powiadom Redakcję aby nas poinformowała jak to w rzeczywistości było.

 7. 17 stycznia data wyzwolenia spod okupacji i po co dorabiać do tego inną ideologię. To typowe dla obecnej władzy aby jak najwięcej osób w społeczeństwie skonfliktować.

 8. A może tak ****** wojewoda zmieni swoje niemieckie nazwisko na polskie a od 17 stycznia się odczepi?

 9. “… dopuszczenie stosowania skrótu …” – to niech Szanowna Pani dokona sobie w nazwie ale swojego nazwiska.

 10. Komuchom przypominam

  Dura lex, sed lex (łac. Twarde prawo, ale prawo) – rzymska zasada prawnicza wyrażająca absolutną nadrzędność norm prawa, zgodnie z którą należy bezwzględnie stosować się do przepisów ustawy niezależnie od ich uciążliwości oraz konsekwencji dla zobowiązanego.

 11. Wakigórski! Jeszcze sondę zrób: czy jesteś za przywróceniem darmowych wczasów z zakładu pracy. KOMUNO WRÓĆ. Co za gazeta!

 12. Mieszkaniec

  Co innego przepisy, a co innego interpretacja urzędników – część Rzemieślniczej zmieniono na Chabrową (o zdanie mieszkańców nikt się nie pytał -taki to zwyczaj naszego miasta) i osobiście miałem b. duże problemy w UM i Starostwie w związku ze zmiana nazwy ulicy by załatwić sprawy formalne. Po prostu w naszym kraju lubi się komplikować życie obywatelom.

  • Napisz skargę do Starosty i Burmistrza oraz powiadom Redakcję aby nas poinformowała jak to w rzeczywistości było.

 13. Typowe prymitywne wybiegi POstkomuny.

 14. Przygotowujący petycję zastanowić się co się pisze.

  Gdy będzie dopisane: 1649 lub 1944
  to nie trzeba będzie: “… zgłaszać zmianę formalności w wielu urzędach. Takie wnioski …”

 15. Przygotowujący petycję zastanowić się co się pisze.

 16. ... totalitarny ...

  Kodeks Karny. Art. 256. Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

  • robiocochco

   Proponuję wywalić z kalendarza datę 17 stycznia. Na zawsze, niech kalendarz nie propaguje “faszystowskiego lub innego totalitarnego ustroju”

 17. Są wolne od opłat

  USTAWA
  z dnia 1 kwietnia 2016 r.
  o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej

 18. Są wolne od opłat

  Art. 5. [Zwolnienie z opłat; utrzymanie ważności dokumentów]
  1. Pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących ujawnienia w księgach wieczystych oraz uwzględnienia w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych zmiany nazwy dokonanej na podstawie ustawy są wolne od opłat.
  2. Zmiana nazwy dokonana na podstawie ustawy nie ma wpływu na ważność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową.

 19. A może tak wojewoda z urzędnikami załatwi za ludzi wszystkie formalności w urzędach związane ze zmianą adresu bo widać że bardzo się nudzi…

 20. A ulica Radziecka się oparła dekomunizacji…bo podobno nazwa od radnych a nie ruskich pochodzi. W ratuszu pis rządzi a sala obrad dalej radziecka się nazywa a nie Lecha i Marii Kaczyńskich poległych w smoleńsku….

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.