– Gdy tylko pojawiły się zapowiedzi zamian w oświacie, mieliśmy co do nich poważne wątpliwości, a to właśnie ze względu na budynek szkoły w Kompinie. Zdawaliśmy sobie sprawę, że po wprowadzeniu zmian pozostanie on nie zagospodarowany – powiedział 10 lutego na sesji Rady Gminy Nieborów wójt Andrzej Werle, zabierając głos w czasie dyskusji nad wnioskiem mieszkańców Kompiny i Patok, aby przekształcić obecne Gimnazjum w Kompinie w szkołę podstawową.

Budynek Gimnazjum w Kompinie.

Wójt mówił, że wniosek pojawił się dla niego niespodziewanie, przez ostatnie tygodnie odbył bowiem szereg spotkań z nauczycielami i dyrektorami wszystkich szkół, także z dyrektorem delegatury Kuratorium Oświaty w Skierniewicach Ireną Lesiak, na których zgodnie ustalono, że szkoły podstawowe nie wchłoną gimnazjów, ale te będą funkcjonować do końca klas trzecich w roku szkolnym 2018/2019 i zostaną wygaszone. Ustalono także, że szkoła w Kompinie pozostanie od 1 września 2019 roku niezagospodarowana, a dzieci z Kompiny i Patok, czyli z potencjalnego obwodu szkoły podstawowej w Kompinie trafią, tak jak obecnie, do Szkoły Podstawowej w Bednarach.

Andrzej Werle przyznał, że czuje osobisty żal, głównie z powodu wielu inwestycji w budynek szkoły w Kompinie, że nie będzie wykorzystywany. Jak podkreślał jednak – na przeszkodzie powołaniu szkoły podstawowej w Kompinie stoi demografia. Patrząc na potencjalny obwód szkoły, składający się z Patok i Kompiny można wyliczyć że, do szkoły mogłoby od 1 września 2017 roku chodzić zaledwie 27 dzieci, klasy mogłyby liczyć od 1 do 9 dzieci. Np. w kl. I byłoby ich tylko 4, z kl. II – 3, w kl. III – 5, w kl. IV – 9.

Więcej o okolicznościach podjętej przez radnych decyzji przeczytasz w najnowszym numerze Nowego Łowicznina.

1 komentarz

  1. i to jest wlasnie ta głupota reformy budynek ładny doinwestowany a bedzie swiecił pustkami moze przekształca go na dodatkowy dom ludowy, wiele lat pieniadze szly na szkole, ktora nagle staje sie poprostu niepotrzebna przez widzimisie nowego rzadu…