– Gdy tylko pojawiły się zapowiedzi zamian w oświacie, mieliśmy co do nich poważne wątpliwości, a to właśnie ze względu na budynek szkoły w Kompinie. Zdawaliśmy sobie sprawę, że po wprowadzeniu zmian pozostanie on nie zagospodarowany – powiedział 10 lutego na sesji Rady Gminy Nieborów wójt Andrzej Werle, zabierając głos w czasie dyskusji nad wnioskiem mieszkańców Kompiny i Patok, aby przekształcić obecne Gimnazjum w Kompinie w szkołę podstawową.

Budynek Gimnazjum w Kompinie.

Wójt mówił, że wniosek pojawił się dla niego niespodziewanie, przez ostatnie tygodnie odbył bowiem szereg spotkań z nauczycielami i dyrektorami wszystkich szkół, także z dyrektorem delegatury Kuratorium Oświaty w Skierniewicach Ireną Lesiak, na których zgodnie ustalono, że szkoły podstawowe nie wchłoną gimnazjów, ale te będą funkcjonować do końca klas trzecich w roku szkolnym 2018/2019 i zostaną wygaszone. Ustalono także, że szkoła w Kompinie pozostanie od 1 września 2019 roku niezagospodarowana, a dzieci z Kompiny i Patok, czyli z potencjalnego obwodu szkoły podstawowej w Kompinie trafią, tak jak obecnie, do Szkoły Podstawowej w Bednarach.

Andrzej Werle przyznał, że czuje osobisty żal, głównie z powodu wielu inwestycji w budynek szkoły w Kompinie, że nie będzie wykorzystywany. Jak podkreślał jednak – na przeszkodzie powołaniu szkoły podstawowej w Kompinie stoi demografia. Patrząc na potencjalny obwód szkoły, składający się z Patok i Kompiny można wyliczyć że, do szkoły mogłoby od 1 września 2017 roku chodzić zaledwie 27 dzieci, klasy mogłyby liczyć od 1 do 9 dzieci. Np. w kl. I byłoby ich tylko 4, z kl. II – 3, w kl. III – 5, w kl. IV – 9.

Więcej o okolicznościach podjętej przez radnych decyzji przeczytasz w najnowszym numerze Nowego Łowicznina.

1 komentarz

  1. i to jest wlasnie ta głupota reformy budynek ładny doinwestowany a bedzie swiecił pustkami moze przekształca go na dodatkowy dom ludowy, wiele lat pieniadze szly na szkole, ktora nagle staje sie poprostu niepotrzebna przez widzimisie nowego rzadu…

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.