W Niedziele Palmową 25 marca w Żychlińskim Domu Kultury odbyła się premiera spektaklu “Proces Ukrzyżowanego trwa…” autorstwa księdza biskupa Józefa Zawitkowskiego. Sala widowiskowa wypełniała się mieszkańcami Żychlina i okolic. Wśród publiczności nie zabrakło autora scenariusza oraz proboszcza ks. Wiesława Frelka oraz władz miasta.

Błażej Nowakowski w roli Jezusa Zmartwychwstałego. Fot. Aleksandra Głuszcz

Scenografia na scenie była niezwykle uboga. Wyświetlane były obrazy, kadry z filmów dotyczące życia Jezusa i drogi krzyżowej. Pod ekranem leżały imitacje głazów. Z boku sceny postawiony był brązowy krzyż, który na początku spektaklu uroczyście wniosła młodzieżowa grupa OSP. Pod sceną stworzona była sala rozpraw z katedrą sędziego i miejscem dla świadków. Historia Męki Pańskiej została opowiedziana w szerokim kontekście Ewangelii z aluzjami do czasów współczesnych.

W procesie wzięły udział postacie współczesne takie jak Narrator czy Sędzia oraz historyczne znane zebranym z ewangelii. Spektakl składał się z prologu, w którym Narrator zadał publiczności pytanie: Proces trwa, trzeba nam rozstrzygnąć: Kim jest ten ukrzyżowany? Teraz musimy krzyknąć: Ukrzyżuj Go! Czy – Hosanna?

Więcej o tym niezwykłym przedstawianiu przeczytasz w najnowszym numerze Nowego Łowiczanina dla Żychlina, Bedna, Oporowa i Pacyny.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.