Pierwszy w Żychlinie mural stworzą młodzi ludzie z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii. Obecnie grupa uczniów uczy się sztuki graffiti pod okiem Sławomira Krysiaka, autora wielu graffiti w Łodzi.

Pierwszy w Żychlinie mural – i od razu nawiązujący do historii miasta – stworzą młodzi ludzie z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii.
Pierwszy w Żychlinie mural – i od razu nawiązujący do historii miasta – stworzą młodzi ludzie z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii. Czy będzie tak wyglądał, jak dziewczyny z MOS go szkicują? Fot. MOS Żychlin

19 maja, podczas Pikniku z Kulturą młodzież z MOS w Żychlinie chce sama poprowadzić warsztaty z graffiti dla swoich kolegów z zaprzyjaźnionych placówek. Sami też przygotowują się, aby zrobić duże graffiti na ścianie budynku komunalnego przy ul. Narutowicza 59, nawiązujące do 620-lecia nadania praw miejskich Żychlinowi. Planują też parady historyczne oraz oświetlenie zabytkowych obiektów.

Jest to możliwe, bowiem projekt „Historia na Dobrzelińskiej w street art” stowarzyszenia Intersum działającego w MOS Żychlin otrzymał 8.500 zł z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Za ok. 2.000 zł zakupiono sprzęt sceniczny w postaci 8 lamp parled, belek oświetleniowych, stroboskopu i inteligentnej lampy. Za ich pomocą podopieczni MOS chcą zorganizować na zabytkowym dworze w Dobrzelinie pokaz gry świateł.

W Żychlińskim Domu Kultury już uczestniczyli w warsztatach ruchu scenicznego, które poprowadziła Agnieszka Wichrowska. Były też warsztaty audiowizualne pod kierunkiem Zbigniewa Kamińskiego, dzięki czemu młodzież sama potrafi obsługiwać sprzęt audiowizualny.

Te doświadczenia wykorzystują, przygotowując przedstawienie historyczne, które zostanie wystawione podczas pikniku, a później podczas ulicznych parad historycznych i oświetlania budynków historycznych. Były też warsztaty historyczne z Ewą Wypych z Towarzystwa Miłośników Historii Żychlina.

Więcej o przygotowaniach do tych wydarzeń przeczytasz w najnowszym numerze Nowego Łowiczanina dla Żychlina, Bedlna, Oporowa i Pacyny.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.