Łowicz jest kolejnym, po Nieborowie, miejscem na trasie „Muzeum na kółkach”, czyli objazdowego projektu edukacyjnego Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin”.

fot.Tomasz Matusiak
fot.Tomasz Matusiak

Dzisiaj, 15 marca, o godzinie 10 otwarto pawilon wystawowy na Nowym Rynku., który będzie dostępny przez trzy dni. Równolegle, w Muzeum w Łowiczu, można oglądać wystawę „Z narażeniem życia” poświęconą Polakom ratującym Żydów z hitlerowskiej zagłady.
O godzinie 11 rozpoczęła się też wycieczka po miejscach związanych z historią Żydów w Łowiczu, której głównym prowadzącym jest Zdzisław Kryściak z łowickiego Koła Przewodników PTTK.


Jeszcze dzisiaj, o godzinie 18, w kinie „Fenix” rozpocznie się bezpłatny seans filmu „Hummus”, wyświetlanego pod patronatem Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej.

 
Jutro, 16 marca od godziny 9 do 15 planowane są działania w przestrzeni miejskiej na ulicy Zduńskiej, Przewidziane są różne warsztaty i happeningi, a jednym z nich będzie prezentacja makiety, któregoś z historycznych, żydowskich budynków przy tej ulicy (synagogi lub którejś z tzw. „Szmulek”).

 
W Muzeum w Łowiczu o 11 i o 13 zaczną się blisko dwugodzinne warsztaty z wycinanki żydowskiej.  O 17, również w muzeum, zacznie się prelekcja historyka Jakuba Petelewicza, znawcy dziejów stosunków polsko-żydowskich, pt. „Łowiccy Żydzi. Historia. Zagłada. Pamięć”.

17 marca także planowane są działania w przestrzeni miejskiej na Zduńskiej w godz. 9-15. O godzinie 10 w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi na Bratkowicach rozpocznie się spotkanie z żydowską literaturą dziecięcą „W świecie żydowskiej baśni”.
Z kolei na godzinę 18 zaplanowano w ŁOK koncert muzyki klezmerskiej w wykonaniu grupy „MazelTov Clarinet Qartet”, połączony z oficjalnym podsumowaniem projektu w Łowiczu.  
Jutro w Nowym Łowiczaninie nasza relacja z wizyty „Muzeum na kółkach” w Nieborowie.

Wizyta na cmentarzy Żydowskim w Łowiczu

3 komentarze

  1. A czy broni Wam ktokolwiek zorganizować warsztaty happeningi na temat polskich bohaterów i historii Polski ?? Jakos nie widać takich inicjatyw. . .Z pozycji wygodnego krzesła i smartfona w ręku łatwo jest krytykować i pluc jadem. Pomysl jeden z drugim ile pracy wysiłku i pasji wymaga stworzenie czegoś takiego jak Muzeum na kółkach. Ale trzeba zakasac rękawy i działać. Oh no tak, ale trzeba też odkleić pupę od fotela i kciuki od telefonu.

  2. Phill C.

    Za mało mamy wybitnych Polaków, że musimy Żydów wspominać?

  3. Biskup Dziuba, też jude , a to po gębie widać, habit zrzucił , czarny chałat , szalik a nie tałes ,czapkę nacisnął zamiast jarmułki no niepodobna.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.