Do porządku dzisiejszej (11 czerwca) sesji Rady Gminy Łowicz trafiła uchwała, której konsekwencją byłoby obniżenie wynagrodzenia wójta gminy Łowicz Andrzeja Barylskiego. Większością głosów została odrzucona przez radnych.

Sekretarz Beata Orzeł wyjaśniła, że konieczność przygotowania uchwały wynikała z rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 maja 2018 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych.

Przewiduje ono, że od 1 lipca wynagrodzenie zasadnicze wójta w gminie do 15 tys. mieszkańców powinno mieścić się w przedziale od 3.400 do 4.700 zł.

Ponieważ wynagrodzenie wójta gminy Łowicz nie mieściło się w przewidywanych rozporządzeniem widełkach, przygotowana została uchwała o jego obniżeniu. Głos w sprawie zabrał wiceprzewodniczący Rady Gminy Łowicz Maciej Malangiewicz, który apelował, by w geście obywatelskiego sprzeciwu radni zagłosowali przeciwko uchwale, która – w jego ocenie – jest upokarzająca dla wójta.

Uchwała została odrzucona stosunkiem głosów 13 przeciw i tylko 1 “za”. Wójt Andrzej Barylski mówił, że jest mu niezręcznie wypowiadać się w tej sprawie, ale jednocześnie przyznał, że jest mu miło z powodu postawy radnych. 

Z taką decyzją przyjdzie się zmierzyć na sesjach także radnym w innych gminach.

42 komentarze

 1. Mieszkanka wsi.

  Panie TED. Proszę napisać gdzie jest tak źle. Pojadę, zobaczę , przekonam się. Bo byłam w bardzo wielu naszych wioskach i nie zauważyłam tych “ochłapów”.

 2. W tej gminie u jednych się daje na wszystko a drugim ochlapy. Niech Pani przejedzie się po całej gminie.

 3. Mieszkanka wsi.

  Ktoś napisał że Posłowie swoje wynagrodzenia obniżyli.??????. A kiedy to ??? Nic jeszcze nie uchwalili i nagród też nie oddali . Próbują cudzymi rękami obniżać uposażenia samorządowcom aby zamknąć nam usta.. Mieszkam 50 lat w Gminie Łowicz. Zobaczcie – wszędzie piękne, oświetlone drogi, bieżąca woda i wciąż nowe nitki kanalizacji, tętniące życiem, wyremontowane Domy Ludowe. Jesteśmy jedną z najlepiej gospodarujących się Gmin. A większość z Państwa chciałaby ,żeby za taka odpowiedzialność wójt zarabiał mniej niż nauczyciel kontraktowy lub przedstawiciel firmy. Ludzie – obudźcie się.

 4. Niech Ci bezradni dołożą do pensji Wójta jak tak go uwielbiają.

 5. p. radny Malangiewicz,
  proszę podać,
  ilu pracowników pracuje w gminie?
  Ilu z nich zarabia brutto od 2100 do 2500 zł ???

 6. Ku chwale ojczyzny!!!!!!!

 7. Malangiewicz demonstrację KODu przeniósł na sesję rady gminy. SB WON!

 8. Niektóre pomysły Pisu są jednak sensowne.

 9. Czytelniczka nowego łwc

  Pan Wojt,to sam Sobie szkodzi i cały czas to robi podejmujac takie a nie inne decyzje w sprawach waznych dla mieszkancow gminy. Mysli ,ze jest madrzejszy od Wszystkich.

 10. choze.bog

  gdyby ludzie (wyborcy) chcieli angażować się w funkcjonowanie lokalnych wspólnot , to wójt kiepsko pracujący nie tylko dostał równie kiepskie uposażenie ale nawet wyleciałby ze stołka. A tak to od wyborów do wyborów i pchamy ta bylejakość.

 11. Wójt chciałaby zarabiać więcej od wiceministra !!! to jest chore! Pazerność wójta do kwadratu !

 12. Pan Ireneusz

  Wójt ,wojtowi nie równy .Kazdemu jednemu bym dał premie na koniec roku pod warunkiem ze decyje ktore podejmuje sa dobre i sluza mieszkanca,poza Jedna Kanalia co siedzi w Gminie Łowicz jemu to max w dół.i prace społeczne ,niech wyjdzie do ludzi i posłucha głosu swoich wyborcow co mysla teraz o nim.

 13. Sasiadka z nad przeciwka

  Korzenie zapusciliscie w tej gminie tak gleboko ,ze myslicie ze was sie wyrwac nie da. Włacznie z tym poeta Panem “B”co bajki dobre sprzedaje.

 14. Proszę przeczytać rozporządzenie (dostępne w internecie). Maks. podstawowa pensja dla wójta w gminie do 15 tys. mieszkańców (nieważne, czy to Chąśno z 3 tysiącami czy Nieborów z prawie 10 tysiącami) wynosi 4.700 zł (a nie 3.700) plus maks. 1900 dodatku funkc. nie licząc innych dodatków.Więc biedy nie ma! A mówienie, że to na złość wojewodzie (bo wojewoda z PiS-u) jest niezwykle infantylne, że przywołać można stare i wyświechtane “na złość mamie odmrożę sobie uszy”. To niech facet – jak bardzo chce – sobie te uszy i nosek odmraża, a prawdziwe odmrożenie przyjdzie po jesiennych wyborach.

 15. Szanowni Państwo, jak mają Państwo pomysł na budżet, zarządzenie i zmiany w Gminie, która może nie jest idealna, ale naprawdę w dobrej kondycji- w mojej ocenie, to nic nie stoi na przeszkodzie w startowaniu na radnych i rozpoczęcie zmian w tak “źle zarządzanej Gminie.” Trzeba trochę w tym być, żeby się tak mocne opinie wyrażać. Krytykowanie to najłatwiejsza rzecz. Ps. nie jestem w Radzie Gminy, pracownikiem Gminy ani z bliskiego otoczenia Gminy Łowicz.

 16. Posłowie i Senatorowie swoje wynagrodzenia obniżyli. A wójtowie, starostowie, burmistrzowie, prezydenci miast i ich zastępcy to “Święte krowy” ?

 17. Zdumiona mieszkanka Gm Łowicz

  Po prostu wojt został zapedzony w kozi Róg.. I że tak sie dał załatwić.Panie Wójcie złe Decyzje zli doradcy,albo sie Swojego rozumu nie ma albo Ślepota na starość zawitała.

 18. Gmina sama kreci na Siebie bata i nie moge zrozumiec,ze tego nie widza.przez złe decyzje ktore podejmuja.Czym wy sie kierujecie? Niech sie wezma za was Nadszedl ten czas.

 19. łowiczanka

  Panie Malangiewicz ,skoro juz Pan zostawil po sobie slad piszac komentarz.. Pragne powiedziec patrzac na to wszystko ostojac obok to Jednym słowem dziadostwo uprawiacie w tej Gminie a nie polityke.. Ktos wkoncu wezmie sie za wasze dupska i zrobi w tej Gminie porządek,gdzie jest Syf jakich mało.

 20. Maciek Malangiewicz

  Naturalnie możecie Państwo obrażać wszystko i wszystkich. Moja intencja nie została wyartykyłowana w tekście. Skoro rząd rozporzadzeniem obniża pensje samorządowcom to dlaczego robi to rękoma radnych? Niech zrobi to wojewoda. Jest przedstawicielem rządu w danym województwie. Głosując przeciw tej uchwale dziś daliśmy pole do działania prof. Rau – wojewodzie łòdzkiemu. Pozdrawiam.

 21. Józek i inni nie wykształceni douczć się z zarządzania

 22. A co p.radny Malangiewicz, niedługo to może sobie uchwalisz dietę na 50 000 zł ?!

 23. Wójt jest ok, dobrze trzyma budżet nie dając wejść OSP Pilaszków do KSRG i niepotrzebnie generować kosztów.
  Kłaniam się

 24. łowiczanka

  Cypis masz racje… W jedna trabe pierdza az smierdzi w tej gminie lizidupstwem.. Ale Skonczy sie im to .. Ktos sie wezmie za to całe pałatajstwo.

 25. Wodka z sokiem i dwa piwa wtedy lepiej sie zaczyna…Pan Wojt ma Swoich dupolizusow w radzie wiec co chce to robi ,tyle w temacie

 26. I tu powinna wkroczyć z urzedu Prokuratura!!! Dość łamania prawa przez radnych!!!

 27. Kiedy Prokuratura zajmie się łamiącymi prawo radnym ? p.”radny” Malangiewicz czasy papci szefa SB skończyły się! A przy okazji jak tam żyje się Towarzyszowi na obniżonej emeryturze?

 28. Stare Kalesony

  Tak jak sie podpisałem takie Stare kalesony w tej radzie siedza co ktorys ma do powiedzenia to to ze mial zatwardzenie i mu lewatywe zrobili w szpitalu. Drugi zas baran a reszta to same sepy .

 29. Wróżbita

  Wróże srogie baty przy wyborach Panie “B” i ta całą rade leśnych dziadów co cewniki do nog przywiazane maja zmienic na młodych …swierzosci wiecej i madrych decyzji.

 30. Ja z całą rodzinka napewno nie zagłosujemy na Pana Andrzeja B on juz za dużo siedzi przy korycie i juz raczej będzie brał tylko do siebie. Dajmy innym spróbować swoich sił

 31. Czytelnik NŁ

  Jastrzebi nos spod mu na Jego łysy wąs.do Urn obywatele i skończyć te sielanke.

 32. Obywatel RP

  Duzo za długo siedzi na swoim foteliku i mydli oczy mieszkanca.glosowalem na Niego w wyborach ale kolejny raz tego błedu nie popelnie. Jedyne co sprzedaje to dobre kity

 33. Lepszy wróbel w garsci niz kanarek na dachu

  Panie Wojcie czas na Zmiannnneee

 34. Zabrać wszystko i wszystkim.

 35. Mieszkaniec Gminy Łowicz

  Dokładnie czas na Zmiany. Wytepic te hołote,która tam bytuje.Wielki Pan Morgrabia Barylski powinnien brać uposazenie w kwocie nie wiekszej niz 1000zł,ciekawe czy w ten czas był by Wójtem.

 36. Wyborcy z gminy

  Czas na zmiany w tej gminie!! Wójt Nie ma jaj ani honoru!!!

 37. Chcielista dojny zmiany?To tera mata “glodowe” pensje a-la minister Gowin,ktorymu nie starczalo od 1go do 1go!!!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.