Przy pełnej sali uczniowie Szkół Pijarskich Królowej Pokoju wystawili dzisiaj (12 listopada) przedstawienie historyczne “Kręte drogi”, opowiadające o trudnościach w odbudowie i integracji Polski po odzyskaniu przez nią niepodległości.

W pierwszej scenie uczniowie przypomnieli, że 11 listopada 1918 roku Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Po ponad 120 latach Polska odzyskiwała niepodległość. Na pamiątkę tego dnia obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Tak naprawdę był to dopiero początek drogi do ustanowienia granic i przywrócenie porządku administracyjnego w ciemiężonym dotąd przez okupantów kraju.

– Powstanie wielkopolskie, sprawa wypełnienia obietnicy prezydenta Stanów Zjednoczonych Thomasa Woodrowa Wilsona dotyczącej uzyskania dostępu do Bałtyku, wojna polsko-bolszewicka i problem Górnego Śląska to “kręte” i niejednokrotnie trudne drogi do kształtu niepodległej Polski – tak zapowiadano widowisko. 

W przedstawieniu wystąpiło ok. 40 młodych aktorów, a sceny z ich udziałem były przeplatane występami scholi. Scenariusz opracował historyk Piotr Komuński. 

O tym, jak czuli się uczniowie odtwarzając ważne postaci historyczne i co dała im praca nad przedstawieniem przeczytasz w najnowszym wydaniu Nowego Łowiczanina.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.