Dzięki uprzejmości mieszkańca Skierniewic publikujemy niezwykłe zdjęcie przedstawiające budowę pomnika, który stanął w Joachimowie Mogiłach na pamiątkę bitwy powstańców styczniowych z wojskami carskimi stoczonej 7 lutego 1863 roku. W sobotę minęło sto lat od jego poświęcenia i odsłonięcia.

Joachimów Mogiły, gmina Bolimów. Zdjęcie z 1917 roku przedstawiające będący w budowie pomnik poświęcony powstańcom styczniowym, którzy polegli w bitwie z wojskami rosyjskimi w 1863 roku.

Fotografię przesłał nam pan Maciej Włodarczyk ze Skierniewic, który powiedział nam, że autorem jej jest Józef Wojtaszewski, kuzyn jego mamy. Pomnik dla poległych powstańców w 1863 roku wystawiony przez mieszkańców osady Bolimów i poświęcony w dniu 7 października 1917 roku. 30 września 1917 roku – Józef Wojtaszewski.

Przypomnijmy, że pomnik wybudowano na pamiątkę bitwy, którą w sąsiedztwie Joachimowa Mogił, dawniej Bolimowskich Bud, stoczył oddział powstańczy dowodzony przez Władysława Stroynowskiego ze znacznie silniejszymi wojskami carskimi. Na miejscu bitwy poległo kilkunastu powstańców. Więcej o tym zdjęciu w najbliższym numerze NŁ.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.