W łowickim muzeum tegoroczna „Noc Muzeów” trwać będzie 20 maja od godziny 17.00 do 24.00. Najpierw, o godz. 17.00, na parterze muzeum, zostanie rozstrzygnięty coroczny konkurs „Muzealne spotkania z fotografią” dla uczniów szkół różnego szczebla, którzy nie ukończyli jeszcze 18 lat.
O godzinie 18.00 na II piętrze rozpocznie się spotkanie z łowickim kolekcjonerem Edwardem Noniewiczem.

Od 18.30 na I piętrze dostępna będzie wystawa „Henryk Sienkiewicz na kartach pocztowych”. Pokazane zostaną unikatowe zbiory czterech kolekcjonerów: Henryka Pięty, Marcelego Węgrzynowskiego, Jana Zduńczyka i Andrzeja Chmielewskiego. O 18.30 i o 19.30 rozpoczynać się będzie zwiedzanie muzeum z przewodnikiem PTTK. Uczestnicy obejrzą ekspozycje historyczną i etnograficzną.

O godzinie 19.00 zacznie się wernisaż wystawy „Światło i czas”. Dwie artystki z Łowicza – Agnieszka Kopczyńska i Jadwiga Dębska zaprezentują swoje prace. O 20.30 goście „Nocy w Muzeum” zostaną zaproszeni do sali barokowej na koncert. Wystąpią w nim uczniowie i nauczyciele Centrum Edukacji Muzycznej w Łowiczu. W repertuarze znajdą się utwory muzyki rozrywkowej i klasycznej.

Nowością w programie będą zajęcia „M(n)ocne opowieści. Kryminalne zagadki Łowicza”. Żądnych mocnych wrażeń odwiedzających organizatorzy zapraszają na I piętro w godzinach 22.00 i 23.00.
Głównemu programowi będzie towarzyszyło kilka równoległych warsztatów i zajęć.

„Noc muzeów” odbędzie się również w baszcie generała Klickiego. Tutaj organizatorem akcji jest Zarząd Osiedla Stare Miasto w Łowiczu oraz Tomasz Fijałkowski, który już wcześniej współpracował z zarządem przy inicjatywach związanych z basztą.

Od godz. 15.00 do 24.00 każdy będzie miał możliwość zwiedzania baszty, w tym wejścia na górę wraz z oglądaniem izby generała Klickiego, izby harcerskiej i wystawy prac Jerzego Dołhania. Od 15.00 do 20.00 przewidziane są też pokazy grup rekonstrukcyjnych w parku przy baszcie. Mają się zaprezentować grupy Klubu Miłośnika Historii „Warszawa”, Dawnego Garnizonu Twierdzy Modlin, III Pułku Piechoty Legii Nadwiślańskiej w Rypinie, GRH Kompanii Saperów, Pułku Strzelców Gwardzistów w Łowiczu i V Pułku Piechoty Armii Księstwa Warszawskiego. 

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *