Ponad godzinę trwało spotkanie z łowiczaninem Michałem Słomskim, który w piątek 3 listopada w sali kina Fenix w Łowiczu promował swoją książkę „Urzędnicy i personel zamku arcybiskupów gnieźnieńskich w Łowiczu (XIV w. – 1531 r.)”.

Michał Słomski (z prawej) w czasie promocji swojej książki o ludziach związanych z łowickim zamkiem, obok przewodnik PTTK Zdzisław Kryściak. fot. tb

Autor przedstawił skrót informacji na temat zawartości publikacji w formie prezentacji multimedialnej dla ponad 50 osób, które przyszły na promocję. Wśród nich, duże grono stanowili łowiccy przewodnicy PTTK. Słomski opowiadał też o genezie powstania książki i prowadzonych badaniach. W trakcie spotkania można było nabyć wydawnictwo, a wiele osób skorzystało z możliwości zdobycia dedykacji.

W rozmowie z NŁ Michał Słomski powiedział, że ludźmi związanymi z łowickim zamkiem zajął się na studiach. Temat pierwotnie ujął w pracy magisterskiej, postanowił jednak poszerzyć zebrane materiały i zebrać zdobytą wiedzę w formie książki udostępniając ją szerszemu gronu pasjonatów historii Łowicza. Jego praca trwała około 4 lata. W książce znajdziemy charakterystyki starostów łowickich z badanego okresu, ich kompetencje oraz zakres obowiązków przydzielanych niższemu personelowi zamku i mieszkańcom okolicznych miejscowości.

Książka wydana została w 200 egzemplarzach, do wyczerpania nakładu będzie do nabycia przez stronę internetową Instytutu Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Później ma być dostępna w formie cyfrowej.

O tym, skąd wzięła się u Michała Słomskiego pasja do historii oraz co ciekawego o łowickim zamku i jego ludziach zawarł w swojej książce napiszemy w Nowym Łowiczaninie 9 listopada.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.