Dziś, 17 maja, Pałac w Walewicach odwiedziły przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich działające na terenie gmin Bielawy oraz Kiernozia. Integracyjne spotkanie zorganizowano pod hasłem “Śladami historii Pani Walewskiej – między Kiernozią a Walewicami”.

fot. Lilianna Jóźwiak-Staszewska

Walewice i Kiernozię od wieków łączy wspólna historia tej jednej,  jedynej. To na Kiernozkiej Ziemi urodziła się Maria Walewska, a w Walewicach – wiodła dorosłe już życie, którego barwność nadal intryguje. Pretekstem do  dzisiejszego spotkania stała się m.in. niedawna rocznica urodzin syna Marii Walewskiej i Napoleona – Aleksandra Floriana Józefa ( 4 maja 1810). Jednocześnie było ono kontynuacją zorganizowanego 2 lata temu w Kiernozi Wieczoru Wspomnień o Marii Walewskiej.

W pałacu oprócz przedstawicielek zaprzyjaźnionych Kół Gospodyń Wiejskich, regionalnych struktur tej organizacji oraz innych organizacji rolniczych, obecni byli również m.in. wójt gminy Kiernozia Beata Miazek, wójt gminy Bielawy Sylwester Kubiński oraz wicestarosta powiatu łowickiego Andrzej Bogucki.

fot. Lilianna Jóźwiak-Staszewska

Ze względu na to, że Walewice słyną nie tylko z miłosnej historii wszech czasów, ale i tradycji patriotycznych, spotkanie wpisało się również w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, co swym artystycznym występem podkreślili uczniowie Szkoły Podstawowej w Bielawach. Wcześniej dzieci wzięły udział w konkursach: fotograficznym i plastycznym, których wyniki ogłoszono właśnie dziś.

Więcej na temat spotkania w najbliższym gazetowym wydaniu NŁ.

3 komentarze

  1. FELEK STANKIEWICZ

    A TEN CHU…. GNOT CO TAM ROBI

  2. Lilianna Jóźwiak-Staszewska

    Poprawione.

  3. korektor

    Niech Redakcja w końcu nauczy się, że piszemy “kiernozkiej” a nie “kiernoskiej.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.