Dr Sylwia Wielichowska z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi była dzisiaj, 9 marca, gościem Muzeum w Łowiczu. Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości wygłosiła otwarty wykład o kobietach o tę niepodległość walczących.

Walkę o wolność można rozumieć na wiele sposobów, dlatego wspominała zarówno o tych kobietach, które walczyły z bronią w ręku w powstaniach czy I wojnie światowej, ale też o sanitariuszkach, kurierkach czy adiutantkach, czy wreszcie o kobietach zaangażowanych w kształtujące się pod zaborami działania społeczne i polityczne.

Prelegentka przypomniała, że 100-lecie odzyskania niepodległości to także stulecie uzyskania przez Polki praw wyborczych, które w odradzającym się państwie przyznano im w znacznej mierze dzięki ich wspomnianemu zaangażowaniu. W wielu przypadkach zaangażowane w walkę narodowowyzwoleńczą kobiety aktywnie angażowały też na rzecz równouprawnienia płci.

W wykładzie bliżej zostały przedstawione sylwetki takich postaci jak np. Maria Piotrowiczowa, Walentyna Niemojowska, Anna Henryka Pustowójtówna czy Wanda Gertz.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *