Na sobotę 14 lipca na godz. 10.25 w TVP 1 zaplanowano emisję odcinka programu „Zakochaj się w Polsce”, który będzie opowiadał o Łowiczu.

Tomasz Bednarek, wszędobylski prowadzący magazyn „Zakochaj się w Polsce” i jego ekipa, kręcili odcinek w naszym mieście na początku lutego. Marta Denis z produkcji programu mówiła nam wtedy, że zdjęcia kręcone były w ratuszu, na Nowym i Starym Rynku, w bazylice katedralnej, w Muzeum w Łowiczu i skansenie w Maurzycach. Przed kamerami stanęli m.in. historyk i przewodnik PTTK Zdzisław Kryściak, kustosz skarbca katedralnego ks. Stanisław Majkut, dyrektor Muzeum w Łowiczu Marzena Kozanecka-Zwierz i pracująca w nim Marianna Mońka.

Już po zakończeniu nagrań Zdzisław Kryściak docenił doskonałe przygotowanie ekipy programowej, a także prowadzącego Tomasza Bednarka do realizacji odcinka o Łowiczu. Aby nie odbierać widzom przyjemności z oglądania, powiedział jedynie, że rozmowa zaczęła się od tego, że Łowicz to nie tylko ludowość, ale także bogata historia – po czym Zdzisław Kryściak mógł o niej opowiedzieć.

„Mieszkańcy tego miasta wierzą, że dwa pelikany w herbie Łowicza, symbolizują jego dwa rynki. W Łowiczu barwny folklor spotykamy na każdym kroku… To miasto udowadnia, że sztuka ludowa nie musi być zamknięta w muzeum, a może być żywą tradycją inspirującą współczesnych…” – taka zapowiedź odcinka pojawiła się na facebooku programu „Zakochaj się w Polsce”.

W programie mają pojawić się także ciekawostki związane z Józefem Chełmońskim, który w swoim malarstwie zachwycał się urokami polskiej wsi.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.