Z ostrą krytyką części internautów spotkała się grafika wykorzystana na opakowaniu Jogurtu greckiego light bez laktozy produkowanego przez Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Łowiczu.

Widnieje na niej budynek greckiej świątyni na wyspie Santorini, z charakterystycznymi dla południa Europy białymi ścianami i błękitnymi kopułami. Na grafice nie ma jednak symbolu krzyża, który jest na kopułach świątyni i – zdaniem internautów – powinien być również na grafice.

Dyskusja, toczona głównie na Twitterze, ma kilka wątków. Jeden to ostra krytyka producenta z powodów religijnych, zachęta do bojkotu jego produktów. Posuwa się ona do nie mających pokrycia w rzeczywistości podejrzeń co do tego, że firma nie jest polska. Drugi to błędne kojarzenie OSM Łowicz z firmą Maspex Wadowice, która jest właścicielem łowickiej przetwórni owocowo-warzywnej i ma zupełnie inny profil produkcji niż mleczarnia. Aczkolwiek obie firmy są znane w Polsce, to jednak – jak się okazuje – mogą być mylone.

Sygnały o kontrowersjach dotarły do naszej redakcji, ale też do OSM Łowicz. Dział marketingu mleczarni na stronie internetowej firmy zamieścił oświadczanie, które sprawę wyjaśnia. Firma zapewnia w nim, że nie działała w celu urażenia uczuć religijnych wyznawców jakiejkolwiek religii czy grupy społecznej.

Zresztą celem tego opracowania graficznego nie było przedstawienie obiektu sakralnego i propagowanie określonych poglądów religijnych, lecz pokazanie obrazu kojarzącego się z nazwą produktu „grecki”.

W oświadczeniu marketingowcy zwracają uwagę też na fakt (na Twitterze też ten wątek się pojawił), że opakowania po artykułach spożywczych po zużyciu ich trafiają do kosza na śmieci. Dlatego uznano, że umieszczanie na nich symboli religijnych i symboli kultu jest niestosowne.

Czy znak krzyża powinien - Twoim zdaniem - pozostać na opakowaniu Jogurtu greckiego z OSM Łowicz?

Loading ... Loading ...

7 komentarzy

  1. Autor tego teksty ma tyle wspólnego z dziennikarstwem co tej jogurt z OSM Łowicz z Grecją. Paranoicy wywołali burze a teraz siedzą w domach i się śmieją że ktoś ten temat podłapał.

  2. Jeśli fałszują rzeczywistość to po co robią jogurt grecki ??? Niech robią arabski !

  3. Obrońca Narodowości

    Tempi ludzie nie zrozumieją !!! Widać że i u nas zaczynają się wstydzić religii. Co islam wam sie spodobał ??

  4. Jak to kogoś boli to niech sobie po prostu, po zakupie weźmie markera i domaluje…. czy to krzyż, czy co tam uważa i wszystko w temacie. Na prawdę… o co jak, o co… robić aferę… żałosne i bardzo w polskim stylu.

  5. Głupota to jest autorów grafiki tego opakowania.Przecież nie można robić cenzury poprzez usuwanie krzyży , które w rzeczywistości są na tych budynkach. Była już podobna historia ,gdy graficy w reklamie usunęli krzyż z Giewontu.

  6. zatorzanka

    Na przekór tej ciemnocie, głupocie i wszelkiej formy wpychania religii w każdy aspekt życia. JA ŁOWICKIE BĘDĘ KUPOWAŁA jeszcze częściej!! A mleczarni życzę powodzenia

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.