Szkoła Podstawowa w Nowych Zdunach od 1 września br. nosi imię Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. Rada Gminy Zduny nie nadawała szkole imienia, ale przekształcając szkołę 6-letnią w 8-letnią, co było wynikiem reformy oświaty, przywróciła jej przedwojennego patrona.

Dzisiaj, 5 grudnia, w 150. rocznicę urodzin Józefa Piłsudskiego, w budynku szkoły została poświęcona i odsłonięta pamiątkowa tablica z granitu, ufundowana przez Radę Rodziców. Widnieje na niej napis: Józef Piłsudski (1867-1935). „Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo. Zwyciężyć i polec na laurach to klęska.”

Chwilę odsłonięcia poprzedziła akademia w sali gimnastycznej, w czasie której dyrektor Małgorzata Kubiak przypomniała historię szkoły oraz szkolnictwa w gminie Zduny, która sięga 1786 roku, młodzież przestawiła prezentację o życiu Józefa Piłudskiego oraz przedstawienie o jego młodości pt. „Dzieciństwo Ziutka”, historię powrotu patrona do szkoły przypomniał natomiast wójt Jarosław Kwiatkowski.

Po odsłonięciu tablicy były przemówienie wygłoszone przez proboszcza parafii w Zdunach księdza Jarosława Swędraka, który mówił do nauczycieli, aby ucząc dzieci historii zaszczepiali w nich pragnienie bycia mądrymi, niegodzenia się na proste kompromisy oraz Mirosławy Kasprzyk z Kuratorium Oświaty – która podkreślała, jak znajomość historii i ojczystego języka składa się na naszą tożsamość i szacunek dla Ojczyzny.

Na zakończenie uroczystości wręczono gościom okolicznościową gazetką „Niecodziennik szkolny”, w której znalazły się informacje: o patronie historii szkoły, o nadaniu jej imienia w 1935 roku, o obecnym przywróceniu patrona, ale też ciekawostki o jego wąsach, psach, układaniu pasjansów i inne. Potem zaproszono wszystkich do obejrzenia wystaw na temat patrona szkoły.

Więcej o uroczystości w czwartkowym Nowym Łowiczaninie – 7 grudnia.

2 komentarze

  1. Wszystko ok, tylko dlaczego na uroczystości praktycznie nie było rodzicow, jak widac oni są tylko od fundowania, a od spijania smietanki włodarze gminy i rada pedagogiczna. Kreacja Marszałka przekomiczna – naprawdę nie ma żadnego zdjęcia, na którym widać jakie faktycznie nosił wąsy???

  2. Krzysztof

    Błąd w dacie urodzenia, czy ktoś czyta to co napisał, czy jest jakaś korekta w tej gazecie?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.