W sobotę 4 listopada około 100 osób, mieszkańców gminy Nieborów, spotkało się w Julianowie pod kapliczką upamiętniającą walkę patrolu Legionów Polskich z kozakami w 1914 roku. Następnie wzięli udział w programie historyczno-artystycznym w szkole w Nieborowie. Uroczystości wpisały się w obchody Narodowego Święta Niepodległości.

Julianów, gmina Nieborów. Uroczystości pod kapliczką upamiętniającą potyczkę żołnierzy Legionów Polskich w 1914 roku. fot. Tomasz Bartos/Nowy Łowiczanin

Pod kapliczką odbył się apel poległych, a delegacje szkół, Urzędu Gminy, radnych, sołectw oraz Związku Harcerstwa Polskiego złożyły kwiaty i zapaliły znicze, przypomniano też historię potyczki legionistów z kozakami i budowy kapliczki. W szkole na zziębniętych uczestników czekała grochówka, po posiłku na sali gimnastycznej miała miejsce prelekcja.

– To byli młodzi ludzie (127 żołnierzy – przyp red.), górale z Żywiecczyzny, na Ziemię Łowicką przyszli pieszo pokonując 500 kilometrów, dźwigając na plecach ekwipunek, który ważył około 32 kilogramów – mówił prelegent, historyk Zbigniew Zagajewski. Legioniści stacjonowali w Bełchowie, na patrol, który miał rozpoznać przeprawę przez Bzurę w Kompinie oraz siły rosyjskie w rejonie Bednar, zgłosili się wszyscy z I plutonu III kompanii II baonu. Później kompania weszła w skład 5 Pułku Piechoty Legionów Polskich z I Brygady Józefa Piłsudskiego. Dowódca plutonu Lenard Rybarski, widząc zapał żołnierzy zaśmiał się i powiedział, że tylu nie potrzeba i wyznaczył siedmiu, czterech za wykonanie rozkazu zapłaciło życiem.

Po wykładzie, pieśni wojskowe z okresu międzywojennego zaśpiewał Zespół Śpiewaczy z Bednar działający przy Stowarzyszeniu Rozwoju Bednar i Okolic, a koncert, na który złożyły się utwory patriotyczne, zagrała Strażacka Orkiestra Dęta z Bełchowa.

Poniżej filmy i galeria zdjęć z uroczystości.

 

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.