Samorządowcy są wściekli. Na początku lutego otrzymali z PGE Dystrybucja S.A. pisma z propozycjami umów, w ramach których mieliby uiszczać miesięczną opłatę za wykorzystywanie każdego słupa energetycznego, na którym znajduje się należąca do gminy oprawa oświetleniowa.

W skali powiatu łowickiego PGE ściągałoby z samorządów rocznie ponad 500 tys. zł. 20 lutego łowickie gminy odpowiedziały na pismo energetyków: umów nie podpiszemy, płacić nie będziemy.

W pismach wysłanych na przełomie stycznia i lutego PGE napisało, że kończy proces porządkowania zagadnień dotyczących oświetlenia ulicznego i po wstępnej inwentaryzacji nadszedł czas zawierania umów związanych z wykorzystaniem majątku oświetlenia ulicznego stanowiącego własność PGE Dystrybucja.

Obecnie jest bardzo mały procent wszystkich urządzeń znajdujących się na terenie gmin. W większości należą one do samorządów. PGE zapowiada konieczność zawierania umów za wykorzystanie konstrukcji napowietrznych linii elektroenergetycznych niskiego i średniego napięcia (słupy) do umieszczenia na nich infrastruktury oświetlenia ulicznego. PGE termin zakończenia procesu podpisywania umów określiło na koniec czerwca 2017 roku. Do pisma załączone zostały wzory umów.

Dlaczego gminy są takim opłatom przeciwne – przeczytasz w najnowszym numerze Nowego Łowiczanina.

4 komentarze

  1. Wnioskuję do wszystkich wójtów powiatu łowickiego (w końcu jesteśmy waszymi wyborcami) o pozew zbiorowy w sprawie zapłaty za stojące na prywatnych posesjach słupy, a wtedy zobaczymy jak zachowa się ich właściciel (PGE).

  2. Chyba tym z PGE to sie nie w glowie poprzekrecalo ale mysle,ze juz i w tylku.Za dobrze maja w tej firmie w tej spolce jest kilka spolek i kazda chce zyc.Kiedys inkasent spisywal licznik i pobieral naleznosc za energie do reki.Dzis nas lupia za przesyl za energie,inkasent tez musi zarobic oplata na poczcie .Ktos nato dal przyzwolenie w tym kraju.

  3. Dokładnie.. niech PGE płaci więc samorządom i osobom prywatnym za słupy na ich działkach.

  4. pod warunkiem że PGE będzie mi płacić za słup stojący na mojej działce.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.