Mecz w klimatach retro to już tradycja w Łowiczu. Tym razem spotkanie piłkarskie odbędzie się w sobotę, 30 czerwca 2018 roku, na Stadionie Miejskim im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu przy ul. Jana Pawła II 3 o godz. 17.00. Stanowi część obchodów 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, ale również elementem Memoriału im. Zdzisława “Lelona” Lelonkiewicza.

Fot.: Mecz o Puchar Niepodległości.

Na boisku spotkają się drużyny z Łowicza, w której gościnnie wystąpią żołnierze 10 Opolskiej Brygady Logistycznej oraz Cieszyna. Nie zabraknie również muzyki na żywo, w wykonaniu Orkiestry Miasta Łowicza, która zapewni wszystkim uczestnikom właściwy klimat. W przerwie meczu zostaną zorganizowane konkursy dla najmłodszych fanów piłki nożnej.

O zamyśle całego wydarzenia opowiedział Piotr Marciniak, organizator imprezy: – Sobotnie wydarzenie to część obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości, na sportowo. Dwumecz jest także elementem Memoriału “Lelona”, który od tamtego roku obchodzimy i co roku będzie. Kolejną sprawą jest to, że zawodnicy grają w strojach reprezentacji, po pierwsze ze względu na rocznicę, a po drugie, że polska reprezentacja gra w Mistrzostwach Świata. Dlaczego mecz Łowicz – Cieszyn? Łącznikiem jest 10 Pułk Piechoty, który powstał w Cieszynie i przyszedł do Łowicza. Można więc powiedzieć, że te miasta przed wojną ze sobą lekko współpracowały. Nie na zasadach współczesnych, tylko tych dawnych. Ciekawostką jest to, że jako pierwsi odtworzyliśmy przedwojenne stroje reprezentacji Polski. Cieszyn zagra w strojach wcześniejszych, w których nasza reprezentacja grała od razu kiedy powstała, czyli od 1923 do 1926 roku (w 1921 zagrali jeszcze w innych strojach), zaś Łowicz wyjdzie w strojach z lat 1924/25 do 1930/31. To też ma swój zamysł, gdyż Cieszyn odzyskał niepodległość 1 listopada, a Łowicz 11 listopada. Oni więc wyjdą we wcześniejszych strojach, a my późniejszych. Faktem jest, że pierwszy mecz u nich, który odbył się 19 czerwca, przegraliśmy i to wysoko, bo 11:5. Duży wpływ na to miał fakt, że  doskonale gra ich kapitan, czyli Irek Jeleń. U nas też zagra. Dodatkowym istotnym elementem sobotniego meczu jest to, że w drużynie Łowicza będą grali osoby nie z Łowicza, czyli przedstawiciele 10 Opolskiej Brygady Logistycznej. Ma to też swoje uzasadnienie, gdyż dziedziczyli oni przez pewien okres tradycje pułku. Całe to wydarzenie zazębia się w klimacie odzyskania niepodległości oraz kultywowania tradycji pułku i przedwojennego sportu. Nam  chodzi o to, żeby ludzi przenieść w czasie i pokazać im, jak te mecze wyglądały na stadionie 10 PP przed wojną, gdy całe życie sportowe skupiało się wokół tego obiektu. I to jest nasz zamysł, taka pozytywna lekcja historii na sportowo.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.