11.327,03 zł udało się zebrać 1 i 2 listopada kwestującym na łowickich cmentarzach na rzecz ratowania starych niszczejących grobowców. Akcję po raz 8. zorganizował oddział PTTK w Łowiczu.

Jednym z kwestujących na renowację zabytkowych nagrobków był Albert Politowicz. fot. Wojciech Waligórski

Łowicki przewodnik, jeden z inicjatorów i organizatorów akcji Jacek Rybus powiedział nam, że zebrana kwota jest dowodem na to, że działania podejmowane na rzecz ratowania historycznej struktury łowickich nekropolii zyskały uznanie wśród osób, które je odwiedzają.

– Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy zatrzymali się przy kwestujących, aby zasilić datkiem naszą akcję – powiedział, podkreślając, że udało się zebrać kwotę, która nie jest niższa od tych uzyskiwanych w poprzednich latach. Przypomniał, że drugiego dnia trwania kwesty warunki atmosferyczne były bardzo złe.

W tym roku w kweście wzięła udział młodzież szkolna, czyli uczniowie SP2 w Łowiczu, Zespołu Szkół w Bratoszewicach i Zespołu Szkół na Blichu w Łowiczu.

Cel tegorocznej akcji to renowacja grobowca artysty malarza Jana Konopackiego. Początek prac ma nastąpić jeszcze w tym roku – do pracowni konserwatorskiej trafi obelisk zwieńczający miejsce pochówku artysty.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.