W Internecie robimy dziś niemal wszystko – płacimy rachunki, kupujemy, a coraz częściej także pożyczamy pieniądze. I chociaż kredyty online znajdują się już także w ofertach profesjonalnych firm pożyczkowych oraz banków, to wielu klientów wciąż obawia się, że mogą w ten sposób trafić na oszustów. Czy te obawy są uzasadnione i czy warto korzystać z internetowych pożyczek?

Pożyczasz pieniądze online? Zachowaj ostrożność

Jak wybrać odpowiednią ofertę spośród firm świadczących pożyczki? Przede wszystkim należy pamiętać, by nie podejmować decyzji o kredycie zbyt pochopnie. Zanim zdecydujemy się na usługi konkretnej firmy, upewnijmy się, że jest ona wiarygodna. Na początek warto zajrzeć do Rejestru Firm Pożyczkowych oraz Krajowego Rejestru Sądownictwa w poszukiwaniu nazwy konkretnego usługodawcy. Strona, którą odwiedzimy, powinna być przejrzysta, a informacje takie jak np. wysokość oprocentowania, możliwe okresy spłaty itp. powinny być jasno przedstawione. Każdy klient powinien mieć również dostęp do regulaminu.

Przy zawieraniu umowy należy oczywiście dokładnie przeczytać dokument oraz zapoznać się z każdym akceptowanym przez nas warunkiem. Rzetelne przedstawienie wymogów otrzymania pożyczki, maksymalna wysokość kredytu, jaką możemy otrzymać, okres spłaty zobowiązania oraz koszt kredytu – to wszystko powinno znaleźć się na prawidłowo skonstruowanej umowie.

Zadbaj o ochronę swoich danych

Jak sytuacja wygląda w przypadku bezpieczeństwa naszych danych w sieci? Proces udzielania pożyczki przez Internet nie różni się tak bardzo od tradycyjnej wizyty w oddziale bankowym. Ubiegając się o pożyczkę online, musimy jednak mieć świadomość, że to przede wszystkim my sami mamy ogromny wpływ na to, czy wszelkie poufne informacje będą dobrze chronione. Gdy rejestrujemy się na stronie pożyczkodawcy, pamiętajmy, by stosować silne hasła. Także ich regularna zmiana zmniejszy ryzyko włamania na nasze konto. Kombinacje dużych i małych liter oraz cyfr są najpewniejsze i gwarantują najwięcej ochrony. Baczną uwagę powinniśmy również zwracać na bezpieczeństwo naszej skrzynki mailowej. To za jej pomocą komunikujemy się z firmą udzielającą pożyczki, tam także znajdują się nasze poufne dane.

Pamiętajmy również, by przeprowadzać wszelkie transakcje, korzystając z pewnego łącza internetowego. Zawieranie umowy kredytowej za pośrednictwem Wi-Fi w centrum handlowym lub w kawiarni jest ryzykowne i może skończyć się utratą ważnych danych. Kwestie finansowe lepiej załatwiać w zaciszu domowym. Podczas korzystania z przeglądarki wybierz tryb prywatny, a także unikaj zapisywania poufnych informacji w chmurze.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.