Po Strykowie i okolicznych wsiach od kilku dni krążą listy opatrzone nagłówkiem: „Obywatelski sprzeciw wobec zagodpodarowania terenu przy zabytkowym kościele św. Marcina w Strykowie”. Zaczęło się zbieranie podpisów przeciw lokalizacji nowego Domu Kultury w centrum miasta, a inicjatywa w tej sprawie należy do proboszcza parafii św. Marcina ks. Karola Andrzejczaka.

Kościół parafii rzymsko-katolickiej św. Marcina w Strykowie. Lilianna Jóźwiak-Staszewska

Pierwszy sygnał, że coś takiego może mieć miejsce, pojawił się na niedzielnych mszach świętych 28 stycznia, kiedy to ks. Karol Andrzejczak oficjalnie poinformował parafian, że jest przeciwny budowie nowego obiektu w bliskiej odległości kościoła. Tydzień później, czyli w ostatnią niedzielę, 4 lutego członkowie kościelnego chóru otrzymali do rąk wydrukowane listy z miejscem na imię i nazwisko, adres, PESEL i podpis osoby wyrażającej swój sprzeciw. Listy poszły w teren.

Swoje podpisy mogą składać nie tylko parafianie. Są one zbierane wśród wszystkich mieszkańców. Proboszcz w rozmowie z nami, na pierwszym miejscu podkreśla, żeby nie używać określenia „protest parafii”, a „protest obywatelski”, którego on, jako gospodarz parafii jest inicjatorem. Na tę chwilę ksiądz  nie chce zdradzać ile podpisów zebrano, ale mówi, że zapełnione listy spływają do niego sukcesywnie.

Więcej na ten temat przeczytasz w najnowszym numerze Wieści z Głowna i Strykowa.

25 komentarzy

 1. Sułtan Strykowa

  Xsiądz Bartosz hemot to tak naprawdę nie ksiądz. Taki sam, jak ze mnie Sułtan.

 2. skoro mieszkańcy zacnego miasta wolą kościoły postawić im kolejny ze składek oczywiście, a dom kultury na wieś wynieść!do Bratoszewic do pałacu i lepszy rezultat będzie, zabytek nasz się zachowa rodowity gminny. Gmina się rozwija i to widać inni nam zazdroszczą a my sami nie potrafimy tego docenić wystarczy pojechać do ościennych gmin i jest przepaść. Burmistrz też jest postrzegany bardzo dobrze i współpracuje z innymi gminami. Czepialskich przed wyborami będzie bo każdy chce zaistnieć. O gminie decyduje burmistrz a nie ksiądz i niech tak zostanie. Jak widać polityka śmierdzi tu na odległość.

  • Bogdan Sitnicki

   Cyt KOMA: “O gminie decyduje burmistrz i niech tak zostanie”? Śmierdzi, gdy o gminie decyduje burmistrz i wykrzykuje: “JA TU RZADZĘ”. Święto Niepodległości i Samorządy powstały, aby lud był suwerenny. Radny postuluje radzie, co ludzie chcą. Rada podejmuje uchwały, tzn. polecenia organowi wykonawczemu, urzędnikom na czele z burmistrzem. Burmistrz i urząd pełnią rolę służebną. Jankowski to karykatura demokracji – on wiedział najlepiej co dla obywatela jest dobre. Uczynił się władcą arbitralnym i uważał, że jego słowa są święte. Ludzie zwalili go z tronu i pokazali kto tu rządzi.

 3. Lokalizacja fatalna . Brak jakiejkolwiek wyobraźni i dlatego trzeba to szaleństwo zatrzymać . Szkoda zieleni i wygórowanej ceny za to paskudztwo . Popieramy proboszcza . Lepiej późno niż wcale . Brawo .

 4. Strykowianka od urodzenia

  Takie plany jakie były w Strykowie nie przyniosły żadnego skutku miały być większe atrakcje i o nich słuch zaginął. Więc szanowny nasz Burmistrzu prosimy o atrakcje dla wszystkich,a nie tylko dla dzieci,bo inwestowanie we wioski nic nie wniesie w kandydaturę,a zwiększenie atrakcji dla wszystkich mieszkańców gminy wniosło by wiele.Z poważaniem mieszkanka pięknego Strykowa.

  • O matko jaka patologia, co za słownictwo. Wstyd nam pani robi. Już ten facet mniej wulgarny. Nie chwal się kobieto, że jesteś z naszego miasta bo obciach.

 5. Strykowianka od urodzenia

  Człowieku Ty znasz w ogóle Stryków, raczej w to wątpię więc się nie wypowiadaj tam gdzie nie wiesz o co chodzi, a ubliżanie naszemu proboszczowi nie jest na miejscu bo go osobiście nie znasz.Jeśli uważasz,że kościół jest nie potrzebny bo nie ma Boga to kto Ci dał życie, jeśli jesteś fanatykiem platformy obywatelskiej to jesteś debilem bo kiedyś rządzili i źle na tym wychodziliśmy,a jak jesteś taki mądry to niech wybudują dom kultury na Twojej posesji.

  • Żelazny Orzeł 2000

   A jeśli jest rolnikiem? Bóg może i jest ale kościół to instytucja finansowa w czystej postaci. Siedlisko zła wszelkiego .

 6. Strykowianka od urodzenia

  Zamiast domu kultury zbudujcie szkoły które, będą dla dzieci bo dom kultury nie zapewni dzieciom nauki. Jestem zdania tego iż dom kultury można zbudować ale nie kosztem piękna natury, pomyślmy o tych wszystkich żyjących tam istotkach na tych drzewach nie żal wam ich, park to jest jedyna atrakcja dla młodzieży i dla osób starszych.Zawsze można sobie spocząć na ławeczce i odpocząć a co do niektórych ludzi czyli tak zwanych pijaczków to tym powinna się zająć policja. Popieram w 100 % ksiedza Karola.

 7. Dom Kultury o proponowanej kubaturze i wyglądzie pasował by do tego miejsca jak pięść do nosa.Wielki gmach ,który by prawie przylegał do kościoła,zniwelowany park,nie wspominając o braku parkingu.Próbuje sie stworzyć park za przychodnią,na łąkach ( z mizernym skutkiem) .Kto ze starszych osób będzie schodził a potem wchodził po pobycie w tym parku nad Moszczenica ? Bardzo dobry pomysł by nowy dom kultury zmiescil się na planie obecnego a sala widowiskowa bylaby gdzie indziej.BRAWO KSIĄDZ PROBOSZCZ ZE STRYKOWA !!!

 8. To prawda w Strykowie się NIC NIE BUDUJE..tylko obiecuję..A Dom Kultury potrzebny ale może najpierw wybudować Szkołę bo tak w prymitywnych warunkach jak nasze dzieci się uczą a nauczyciele pracują to zgroza..A terenów gminnych mamy dość dużo ,a jeśli zabraknie to przecieź mamy fundusze.Dom Kultury jestem za..Ale nie obok Kościoła. I bardzo proszę nie obrażać naszej wiary..Jeśli p.nie wierzy ma pan do tego prawo.Ale proszę bez podtekstów…A Nasz Park jest i był z dziada pradziada i chcę żeby został.

 9. DOM Kultury jest potrzebny ale nie kosztem parku który jest tu od zawsze a mam 50 lat .

 10. ksiądz Bartosz Hemot

  Witam, projekt domu kultury 300.000 zł. Nie wiem czy to dużo. Wiem, że obecny dom kultury się wali. Wybudowanie domu kultury na obrzeżach miasta jest kiepskim pomysłem. Kompromisem byłoby postawienie nowego budynku w obecnej lokalizacji bez hali widowiskowej, która mogłaby być w nowym kompleksie szkolno sportowym. A połączenie zabytkowych budynków z nowoczesnymi potrafi robić całkiem dobre wrażenie. Nikt poza tym nie wybuduje nowej “zabytkowej” budowli bo kościół. A proboszcz niech się zajmie swoimi owieczkami. Pozdrawiam ksiądz B. Hemot

 11. Świadomy

  Od jednego z radnych wiem, że wcale zbyt wiele na projekt nie wydali, bo… to jest projekt budynku który już stoi w innym miejscu! Projekty się tworzy pod konkretny przypadek, na konkretne miejsce, żeby pasował i nie przeszkadzał. Tak więc o pieniądzach za projekt nie ma co gadać. Obok 100-letniego kościoła szklanobetonowy moloch zamiast parku, pasuje to wam naprawdę?

 12. sfrustrowany

  Też nie wierzę w kościół, ale przynajmniej uratuje park od zagłady. Nowy dom kultury jest tematem kontrowersyjnym i proponuję nie wyskakiwać z hasłami “zrobić coś dla Strykowa”, bo to jest akurat mało adekwatne.

 13. niedowiarek

  Kiedy w końcu pojawia się szansa zrobić coś dla Strykowa to jakiś facet w sukience wszystko spierdzieli. Ludzie przestańmy się bać! Czas przejrzeć na oczy – boga nie ma! Jak można wierzyć w takie bajki i być częścią tego zakłamanego tworu jakim jest kościół katolicki. Dla odważnych jest strona http://www.apostazja.pl. Zastanówcie się raz jeszcze, czy chcecie żeby waszym życiem rządzili zboczeńcy w sutannach.

  • Odważny gość , prawie tak samo jak Zięba Karol , ale go już nie ma .

   • Wyrwałem chwasta ?

   • Strykowianka od urodzenia

    Jakiego chwasta? Jedna z osób źle się o mnie wyraziła i o naszej mieszkance Strykowa również więc broniłam tylko siebie i panią Jolę.

   • Nie miałem nic złego na myśli. To tekst z filmu. Proszę wpisać Zięba Karol w You tube i posłuchać opowieści pana Slawka Suleja ? A poza tym nie ma co dyskutować z trolami bo to ich jeszcze bardziej nakręca.

  • Niedowiarek to taki zj.bany szarawarek .

 14. Lokalizacja DK może trochę nieodpowiednia, ale w końcu była szansa, że powstanie dom kultury z prawdziwego zdarzenia. Przyzwyczailibyśmy się do tego miejsca. Dom kultury jest bardzo potrzebny, a teraz znowu się odwlecze na lata, albo wcale nie będzie. Szkoda pieniędzy, które już zostały wydane na projekt, na opinie. A gdyby ktoś pytał to – w Strykowie nic się nie buduje.

 15. łoooobywatelski protest parafii ale wesoło…..

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.