Lance do boju, szable w dłoń, bolszewika goń, goń, goń! – słowa tej żurawiejki jeszcze długo po wyjściu z sali barokowej w Muzeum w Łowiczu, mogły dźwięczeć w uszach uczestników koncertu patriotycznego w wykonaniu Łowickiej Orkiestry Kameralnej i jej gości. 

Okazało się, że taka forma świętowania Niepodległości przypadała Łowiczanom do gustu, ponieważ szczelnie wypełnili nie tylko salę barokową, ale też przyległą do niej sień. Wiele osób siedziało na dostawionych krzesłach, inni wysłuchali koncertu na stojąco. Kilkakrotnie nagradzali muzyków orkiestry i solistów brawami, zaś na zakończenie nie obyło się bez bisów. 

Razem z orkiestrą wystąpili Małgorzata Kustosik (mezzosopran, alt) i Marcin Drzażdżyński (tenor). W programie znalazły się min.: Polonez z filmu „Pan Tadeusz” (muz. Wojciech Kilar); „Leci liście z drzewa” (sł. Wincenty Pol, muz. Fryderyk Chopin); Pieśń konfederatów barskich (sł. Juliusz Słowacki, muz. Andrzej Kurylewicz) i wiązanka piosenek legionowych. 

Przed koncertem rozstrzygnięty został konkurs na najlepszą pracę dyplomową o Łowiczu i Ziemi Łowickiej. Komisja postanowiła przyznać nagrodę główną Katarzynie Agnieszce Piotrkiewicz za pracę pt. „Stanisław Rotstad (1895-1994). Lekarz, żołnierz, humanista”. Wyróżnienia odebrały Katarzyna Skierska-Pięta za pracę „Życie społeczno-polityczne w powiecie łowickim w latach 1945-1975” i Katarzyna Fudała za pracę „Projekt koncepcyjny przebudowy oraz rozbudowy Dworca Głównego w Łowiczu”. 

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.