W weekend, 9-10 września 2018 roku, rozegrany został w hali sportowej OSiR nr 1 w Łowiczu Turniej Koszykówki o Puchar Burmistrza Miasta Łowicza. KS Księżak Syntex jako gospodarz uplasował się na miejscu trzecim.

Jak co roku, od wielu już lat, we wrześniu rozgrywany jest turniej o Puchar Burmistrza Miasta Łowicza. Na tegoroczne zawody  zostały zaproszone trzy drużyny: pierwszoligowe Elektrobud-Investment ZB Pruszków i KKS Polfarmex Kutno oraz drugoligowy – PKK Żubry Leo-Sped Białystok, .

W sobotę koszykarzom z Łowicza nie szło najlepiej. W meczu półfinałowym  Księżak Syntex Łowicz, mimo zwycięsko zakończonych dwóch kwart,  przegrał z Żubrami 88:91. Najskuteczniej radził sobie na parkiecie: Marcin Salamonik, który zdobył 18 punktów, w tym 3×3, Arkadiusz Kobus (13) i Mikołaj Stopierzyński (12, 1×3).

W niedzielnym meczu o 3. miejsce Księżak Syntex stanął do walki z Pruszkowem i wyszedł z niej zwycięsko. Wprawdzie rozpoczął od przegranej trzema punktami w pierwszej kwarcie, ale już druga wyglądała lepiej i łowiczanie schodząc na przerwę osiągnęli przewagę sześciu punktów.

Początek drugiej odsłony nie przyniósł zmian, jeżeli chodzi o różnicę w zdobytych punktach, gdyż trzecia kwarta zakończyła się remisem 14:14. Łowiczanie zwiększyli przewagę dopiero w ostatniej części, kończąc ją wynikiem 19:12. I tym razem najwięcej punktów dla drużyny zdobył Salamonik (18, 1×3). Skuteczni byli również Mikołaj Motel (16, 2×3) i Kobus (14, 1×3)

W turnieju pierwsze miejsce zdobyła drużyna KKS Polfarmex Kutno, pokonując PKK Żubry Leo-Sped Białystok 88:69.

– Bardzo dobry turniej pod względem gry, zgrywania zespołu, szkoleniowo i jako materiał do dalszej pracy. Dzisiejszy mecz wygrany. Dużo lepiej wyglądaliśmy niż wczoraj, ale widać, że jeszcze zawodnicy nie mają takiej świeżości. Trzeba pracować jeszcze nad motoryką. Ale myślę, że z meczu na mecz będzie lepiej i do sezonu będziemy dobrze przygotowani. W czwartek gramy kolejny sparing z ŁKS. Myślę, że więcej dam pograć tym zawodnikom, którzy grali mniej w turnieju, czyli np. Gładkiemu, grającemu dzisiaj bardzo fajnie na zmianie. Dużo jest tych zawodników obwodowych, którzy nie mają możliwości zagrania i to mnie najbardziej boli, bo każdemu trzeba dać szansę gry. Później, w poniedziałek i wtorek, mamy turniej w Kutnie, więc trochę będzie można pograć – podsumował trener Kucharek.

Turniej Koszykówki o Puchar Burmistrza Miasta Łowicza:
Mecze półfinałowe:
KS Księżak Syntex Łowicz – PKK Żubry Leo-Sped Białystok 88:91 (21:16, 22:29, 27:20, 18:26)
Księżak: Marcin Salamonik 18 (3×3), Arkadiusz Kobus 13, Mikołaj Stopierzyński 12 (1×3), Jan Grzeliński 12 i Mikołaj Motel 3 (1×3) oraz Michał Świderski 8, Daniel Nieporęcki 7, Bartosz Włuczyński 5 (1×3), Sebastian Dąbek 5 (1×3) i Bartłomiej Bojko 5.
Najwięcej dla Żubrów: Michał Wielechowski 20 (3×3), Kamil Czoskowski 16 (2×3) i Arkadiusz Zabielski 12.
Sędziowali: Michał Chrakowiecki (Łódź), Mariusz Krzewiński (Zgierz) i Łukasz Łaziński (Łowicz).

Elektrobud-Investment ZB Pruszków – KKS Polfarmex Kutno 68:76

Mecz o 3. miejsce:
KS Księżak Syntex Łowicz – Elektrobud-Investment ZB Pruszków 81:68 (18:21, 30:21, 14:14, 19:12)
Księżak: Marcin Salamonik 18 (1×3), Mikołaj Motel 16 (2×3), Arkadiusz Kobus 14 (1×3), Jan Grzeliński 11 (1×3) i Michał Świderski 6 oraz Daniel Nieporęcki 7, Bartosz Włuczyński 3 (1×3), Mateusz Gładki 3 (1×3), Sebastian Dąbek 2, Mikołaj Stopierzyński 1, Bartłomiej Bojko
Najwięcej dla Pruszkowa: Robert Cetnar 17 (1×3), Kamiński 15, Paul 11.
Sędziowali: Szymon Giza (Pabianice), Mariusz Krzewiński (Zgierz) i Damian Wiaderny (Łódź).

Mecz o 1. miejsce:
PKK Żubry Leo-Sped Białystok – KKS Polfarmex Kutno 69:88

Terminy przedsezonowych gier kontrolnych KS Księżak Syntex Łowicz:
2018.08.13 (cz), godz. 19.30: KS Księżak Syntex Łowicz – ŁKS AZS UŁ SG Łódź.

2018.08.17-18 (po / wt): XIII Turniej o Różę Kutna: godz. 16.30: KS Księżak Syntex Łowicz – Biofarm Basket Poznań i godz. 19.00: KKS Polfarmex Kutno – SKK Siedlce.

2018.08.22-23 (s/n): 60. Turniej Koszykówki Mężczyzn Mazovia Cup o Puchar Prezydenta  Pruszkowa z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości; godz. 13.30: SKK Siedlce – KS Księżak Syntex Łowicz i godz. 16.15: Elektrobud-Investment ZB Pruszków – PKK Żubry Białystok.