Po raz czternasty Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Łowiczu zorganizował Rajd Szlakiem Bojowym 10 Pułku Piechoty.

Uczestnicy rajdu, zgodnie z własnymi upodobaniami, mieli do wyboru trasę pieszą, rowerową lub wodną (spływ kajakowy). Kajakami Bzurą z Łowicza do Kompiny przypłynęło 24 uczestników, w tym 10-osobowa reprezentacja LO nr 2. Brzegiem rzeki wiodła trasa piesza, którą wybrało ponad 50 osób, a trasą rowerową przez Nieborów i Bednary dotarło na miejsce docelowe ponad 60 uczestników rajdu, a wśród nich kilku umundurowanych cyklistów ze Stowarzyszenia Historycznego im. 10 PP w Łowiczu.

Głównym celem całego przedsięwzięcia było oczywiście przypomnienie historii 10 Pułku Piechoty oraz jego udziału w Bitwie nad Bzurą, stąd postoje rowerzystów na cmentarzach wojennych w Nieborowie, Bednarach i Kompinie. W każdym z miejsc pamięci dzisiejsi Dziesiątacy wypuszczali na wolność gołębie przywiezione w wiklinowym koszu.

My spotkaliśmy się w uczestnikami rajdu w Kompinie, gdzie na cmentarzu wojennym w asyście pocztu sztandarowego PTTK oddano hołd poległym, a komandor Adam Szymański opowiedział o historii 10 PP i jego udziale w Bitwie nad Bzurą.

Po opuszczeniu cmentarza, uczestnicy rajdu przeszli na boisko, gdzie posilili się kiełbaskami z ogniska i grochówką oraz wzięli udział w konkursach przygotowanych przez organizatorów: strzelaniu z wiatrówki, rzutach granatem do celu i teście wiedzy o 10 PP.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z Kompiny.

Komentowanie nie jest możliwe.