W sobotę 21 kwietnia oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego obchodził 110-lecie działalności. Członkowie organizacji i zaproszeni goście spotkali się w sali barokowej łowickiego muzeum.

Obecny oddział PTTK jest spadkobiercą działalności oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, który powstał w 1908 roku. Był to piąty oddział organizacji w granicach dawnej Polski. Oddział PTK powstał, za zgodą władz zaborczych, z inicjatywy znanego krajoznawcy Aleksandra Janowskiego i miejscowych działaczy społecznych.

Uczestnicy sobotniego spotkania mogli wysłuchać trzech wykładów: o historii łowickiego oddziału PTTK, fresków Michała Anioła Palloniego w muzealnej kaplicy, a także o żołnierzu, lekarzu i społeczniku Stanisławie Rotstadzie.

Wręczone zostały także odznaczenia, Honorową Odznakę PTTK w stopniu złotym otrzymali obecny i wcześniejszy prezes Koła Przewodników PTTK: Zdzisław Kryściak i Jacek Rybus. Odznaki “Zasłużony w pracy PTTK wśród młodzieży”, w stopniu złotym: Grażyna Dubiel, w stopniu brązowym: Agnieszka Walczak i Dorota Wiśniewska, medal PTTK “Za pomoc i współpracę”: Jacek Rutkowski oraz Warsztat Garncarski Rodziny Konopczyńskich.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.