Do końca kwietnia firma Swarco Traffic zamontuje liczniki odmierzające czas zmiany świateł na skrzyżowaniu ulic przy tzw. „domu chłopa” w Łowiczu.

Przez 3 miesiące mieszkańcy będą mogli testować ich przydatność i wyrażać swoje opinie. To od nich ma zależeć, czy zostaną tam na stałe i czy trafią na inne skrzyżowania w centrum miasta.

Interpelację w sprawie zamontowania liczników czasu na kluczowych sygnalizacjach świetlnych w centrum złożył klub radnych Prawa i Sprawiedliwości. Radni podnosili w niej, że takie rozwiązanie wcale nie musi być drogie, bo w Skierniewicach zapadła decyzja, że zostanie zamontowanych 12 sekundników na dwóch skrzyżowaniach, których zakup i montaż ma kosztować 28.600 zł brutto.

Liczniki czasu będą umieszczone przy sygnalizatorze i będą odliczały czas do zmiany światła. W Łowiczu mają zostać umieszczone na okres próbny na skrzyżowaniu ulic Sikorskiego, Starzyńskiego i Kurkowej. Założenie jest takie, że jeśli rozwiązanie spodoba się mieszkańcom, wkrótce podobne instalacje powstaną również na dwóch pozostałych skrzyżowaniach w centrum, czyli na skrzyżowaniu przy targowisku z ulicą Piłsudskiego oraz przy kościele Świętego Ducha.

– Jestem przekonany, że takie rozwiązanie wpłynie na dynamikę i płynność jazdy. Poprawi też jej ekonomikę, bo gdy będziemy dojeżdżać do skrzyżowania i widzieć, że niebawem światło zmieni się nam na czerwone, to już nie wciśniemy gazu – mówi nam Michał Trzoska, który wielokrotnie starał się o wprowadzenie – znanego mu z innych miast – rozwiązania w Łowiczu.

3 komentarze

  1. Spotykam tzw. sekundniki najczęściej w Płocku. Bardzo upłynniają ruch.

  2. NARESZCIE W LOWICZU BEDA MADRE ROZWIAZANIA UPLYNNIAJACE RUCH BRAWO I CHCEMY NA KAZDYM KLUCZOWYM SKRZYZOWANIU

  3. Widziałem te liczniki w wielu miastach w Polsce i bardzo dobrze się sprawują. Zdecydowanie ułatwiają przejazd. Mnie ten pomysł już się podoba.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.