Siew najlepiej jest je rozpocząć wtedy, gdy gleba obeschnie na tyle, że nie lepi się już do obuwia i narzędzi uprawowych. W niektórych rejonach jest już to możliwe pod koniec marca i na początku kwietnia, a w innych dopiero w połowie lub drugiej dekadzie tego miesiąca.

Grządki przeznaczone pod wysiewy należy przygotować bardzo starannie, zwracając szczególną uwagę na wyrównanie ich powierzchni tak, aby później nie tworzyły się kałuże. Zagony nie powinny być zbyt szerokie- najlepiej 1,2m, gdyż wtedy przy siewie i późniejszych pracach pielęgnacyjnych mamy z każdej strony swobodny dostęp do środka i unikamy deptania. Jeżeli zależy nam na jak najwcześniejszych zbiorach, grządki należy sytuować w miejscach nasłonecznionych i osłoniętych od wiatru oraz przykrywać po wysiewie agrowłókniną lub folią perforowaną. Ten prosty zabieg przyspieszy plonowanie o około 10 dni w porównaniu z gruntem odkrytym.

Początek wiosny to czas wysiewu grochu, bobu, cebuli, wczesnych odmian marchwi, szpinaku, pietruszki korzeniowej i naciowej, skorzonery, kopru ogrodowego, rzodkiewki i wczesnych odmian rzodkwi. Nasiona siejemy w wilgotną glebę, w rzędy wyznaczone za pomocą znacznika lub sznurka i przykrywamy niezbyt grubą warstwą ziemi. Na glebach ciężkich, gdzie istnieje niebezpieczeństwo utworzenia się twardej skorupy nad kiełkującymi nasionami, można je przykryć mieszanką torfu i gruboziarnistego piasku. Z uwagi na dość niską temperaturę gleby w tym okresie, nasiona narażone są na infekcje chorobami grzybowymi. Aby do tego nie dopuścić, należy wysiewać nasiona zaprawione środkami grzybobójczymi.

Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne związane z uprawą warzyw wczesnego siewu to podlewanie i odchwaszczanie. W pierwszym okresie wegetacji regularne nawadnianie ułatwia kiełkowanie a w późniejszym- utrzymanie dobrej jakości konsumpcyjnej warzyw. Nie wolno dopuścić do zachwaszczenia grządek, dlatego też od samego początku, w regularnych odstępach czasu, międzyrzędzia należy spulchniać motyczką, szczególnie po ulewnych deszczach, a chwasty pojawiające się w rzędach usuwać ręcznie. Zasada jest prosta: im mniejsze chwasty, tym mniej energii i czasu poświęcimy na ich usuwanie.

Tutaj kupisz dobre nasiona marchwi https://sklep-nasiona.pl/nasiona-marchwi/ a tutaj ogórków https://sklep-nasiona.pl/nasiona-ogorkow/

Komentowanie nie jest możliwe.